Dieta dobrego samopoczucia

225
Rate this post

Każdemu z nas należy się też coś na poprawę samopoczucie w dniu codziennym. I właśnie z tego powodu między innymi powstała dieta dla dobrego samopoczucia. Z przeprowadzanych co jakiś czas badaniach wynika, że to, co jemy i jak jemy wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie, czy jesteśmy szczęśliwi i uśmiechnięci, czy smutni i poirytowani. Pewne składniki odżywcze mogą poprawić pamięć, zwiększyć energię, pobudzić czy zahamować apetyt.

Dieta dobrego samopoczucia jest planem trójstopniowym, który ma zapewnić równowagę psychiczną i emocjonalną. Zakłada on między innymi zmniejszenie ilości kalorii pochodzących z tłuszczów w codziennym żywieniu z 37% do 25%, jak również zmniejszenie codziennej dawki cukru i kofeiny, które mogą powodować zmiany nastroju, problemy ze snem i zmęczenie.

Faza I – jedz trzy lub cztery razy dziennie, ogranicz spożycie kofeiny do trzech porcji dziennie, pij codziennie minimum dwie szklanki wody, a najlepiej sześć do ośmiu; jeśli spożywasz mniej niż dwa i pół tysiąca kalorii dziennie, dodatkowo zażywaj małe ilości witamin i związków mineralnych; ogranicz słodycze i produkty zawierające dużo cukru do trzech porcji dziennie i tylko jako dodatek do innych potraw; ogranicz dzienne spożycie kalorii pochodzących z tłuszczów i popraw swoją dietę.

Każdego dnia trzeba zjeść minimum: dwie porcje owoców, dwie porcje warzyw, cztery porcje warzyw zawierających skrobię, dwie porcje produktów mlecznych o niskiej bądź zerowej zawartości tłuszczu.

Jednocześnie nie powinno się jeść więcej niż: dwie porcje mięsa i warzyw strączkowych, dwie porcje bogatych w tłuszcz produktów, pięć porcji tłuszczu lub oleju.

Faza II – jedz śniadanie; jedz cztery lub pięć posiłków dziennie; ogranicz spożycie kofeiny do dwóch porcji dziennie; pij więcej wody, około cztery szklanki dziennie; ogranicz słodycze i inne produkty bogate w cukier do dwóch małych porcji dziennie i tylko jako dodatki do innych posiłków; jeśli spożywać mniej niż dwa i pół tysiąca kalorii dziennie, dodatkowo zażywaj witaminy i związki mineralne; ogranicz dzienne spożycie tłuszczów i popraw swoją dietę.

Każdego dnia powinno się jeść minimum: trzy porcje owoców, trzy porcje warzyw, sześć porcji produktów zbożowych i warzyw, które zawierają skrobię, dwie porcje produktów mlecznych o niskiej bądź zerowej zawartości tłuszczu.

Nie powinno się jeść więcej niż: dwie porcje mięsa i warzyw strączkowych; dwie porcje produktów zawierających tłuszcze, dwie porcje deseru bez tłuszczu lub o niskiej jego zawartości.

Faza III – jedz śniadanie, gdzie znajdą się produkty zbożowe, świeże owoce, produkty mleczne o małej zawartości tłuszczu; jedz pięć bądź sześć razy dziennie; ogranicz spożycie kofeiny do dwóch porcji dziennie; pij więcej wody, około sześć do ośmiu szklanek dziennie; jeśli zjadasz mniej niż dwa i pół tysiąca kalorii, zażywaj dodatkowo witaminy i związki mineralne; ogranicz słodycze i inne produkty bogate w cukry do dwóch małych porcji dziennie i tylko jako dodatki do innych posiłków; ogranicz dzienne spożycie kalorii z tłuszczów i popraw swoją dietę.

Każdego dnia powinno się zjadać minimum: trzy porcje owoców, cztery porcje warzyw, siedem porcji produktów zbożowych i warzyw zawierających skrobię, trzy porcje produktów z odtłuszczonego mleka.

Nie powinno się zjadać więcej niż: dwie porcje mięsa i warzyw strączkowych, jedną porcję produktów zawierających tłuszcze, dwie porcje tłuszczu i oleju, dwie porcje deseru pozbawionego tłuszczu lub o niskiej jego zawartości.