Najmniej kaloryczne warzywa – które warzywa mają najmniej kalorii?

282
Rate this post

Wg zasad Piramidy Zdrowego Żywienia warzywa powinny stanowić nieodłączny, a nawet większościowy element codziennego jadłospisu. Prawidłowo zbilansowana dieta wskazuje na 4 porcje warzyw w ciągu dnia. Daje nam to ok. 400 g warzyw dziennie. Ważne, aby przed spożyciem były one odpowiednio przechowywane, tak aby zachowały jak najwięcej swoich cennych właściwości, bo należą one zdecydowanie do najzdrowszych produktów. Charakteryzują się największą zawartością wody i równolegle – najniższą kalorycznością. Wiadomo, że jedynym produktem w zupełności pozbawionym kalorii jest właśnie woda, dlatego im więcej jej w danym produkcie – tym lepiej.

Najmniej kaloryczne warzywa zawierają najwięcej wody

W niektórych warzywach woda jest składnikiem w ilości nawet od 90 do 95%! Wartość energetyczna w takich przypadkach nie przekracza 100 kcal. Pokarmami o tak niskiej kaloryczności nie sposób się utuczyć, dlatego zaleca się, aby to właśnie nimi posługiwać się w momencie napadu głodu bądź w celu jego zagłuszenia.

Warzywa o najmniejszej kaloryczności

Do warzyw o najniższej kaloryczności zalicza się:

  • Ogórek – 13 kcal/100g. – jest orzeźwiający i świetnie sprawdza się na kanapkach, w sałatkach czy w słynnej polskiej mizerii. Jadany regularnie wzbogaca posiłki o potas, beta-karoten, kwas foliowy czy witaminę C. W porównaniu z innymi niskokalorycznymi warzywami nie dostarcza aż tak wielu witamin czy składników mineralnych.
  • Rzodkiewka – 14 kcal/100 g. – ma unikatowy, lekko pieprzny smak. Nie posiada powalających walorów żywieniowych, ALE! 4-5 sztuk tego warzywa (100 g) pokrywa 10% dziennego zapotrzebowania na błonnik oraz 30% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Dostarcza minimalne ilości kalorii, ale zjadana w większych ilościach może prowadzić do niechcianych wzdęć.
  • Pomidor – 15 kcal/100 g. – przede wszystkim zawiera bardzo dużo likopenu, który niszczy komórki rakowe w organizmie człowieka; chroni przed rakiem prostaty oraz szyjki macicy. Ponadto ma w sobie mało sodu i dość wysoką zawartość potasu; jest świetnym źródłem witaminy C oraz witaminy E.
  • Sałata – 14 kcal/100 g. – podobnie jak wszystkie warzywa z rodziny liściastych jest dobrym źródłem beta-karotenu i kwasu foliowego. Dodatkowo jest lekkostrawna, odkwasza organizm, oczyszcza oraz ma korzystny wpływ na wątrobę i krążenie krwi.
  • Szpinak – 16 kcal/100 g. – jest to świetne źródło żelaza, wapnia, magnezu, kwasu foliowego, beta-karotenu i witaminy C! Ponadto ma w sobie kwercetynę, która hamuje proces starzenia.
  • Seler naciowy – 13 kcal/100 g. – korzystnie wpływa na trawienie, działa moczopędnie i usprawnia wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. Jest cenny ze względu na duże ilości potasu oraz błonnika pokarmowego.
  • Szparagi – 18 kcal/100 g. – są lekkostrawne; zawierają beta-karoten, witaminę C i E. Często jadane pobudzają pracę nerek, działają moczopędnie i pomagają obniżyć ciśnienie krwi, wszystko to za sprawą potasu, aminokwasu o nazwie asparagina i minimalnej zawartości sodu.

Podsumowanie rozważań na temat kaloryczności warzyw

Podane warzywa posiadają wyjątkowo niską zawartość kalorii, jednakże w większości warzyw nieprzekraczalny próg wartości energetycznej to 100 kalorii. W przeciwieństwie do wielu owoców, które mają często w sobie dużo cukru, warzywa nie tuczą, a jak wcześniej zostało udowodnione są ponadto skarbnicą wielu potrzebnych wartości odżywczych. Niewątpliwie są tanie, łatwo dostępne, jest w czym wybierać i nic – tylko jeść je do woli!