Dieta Wątrobowa – jaką dietę należy prowadzić aby wątroba była zadowolona

Dieta wątrobowa jak sama nazwa wskazuje jest dobra przy problemach właśnie z tym narządem. Mimo to można ją stosować także przy zwykłym odchudzaniu. Posiłki są lekkostrawne, wykluczają alkohol, duże ilości tłuszczów, tłuste gatunki mięs i ryb a także mocną kawę, herbatę i ostre przyprawy. Ograniczenie tych produktów bądź wyrzucenie ich z naszego jadłospisu przyczynia się korzystnie do odchudzania. Jedząc regularnie pięć posiłków dziennie przygotowanych tuż przed podaniem, przyzwyczajamy organizm do tego typu odżywiania, hamując uczucie głodu a co się z tym wiąże brak podjadania miedzy kolejnymi daniami.

Zdrowe jedzenie to podstawa diety wątrobowej

Robienie czegokolwiek na zapas nie wchodzi ty w grę. Wszystko ma być robione „na świeżo”. Wskazane jest gotowanie na parze, duszenie beze tłuszczu czy pieczenie w folii aluminiowej. Zaleca się jedzenie warzyw (ok. 4 porcji dziennie), owoców (ok.2 porcji dziennie), chudego mięsa ryb (ok. 3 razy tygodniowo) oraz chude mięso. Średnio powinniśmy codziennie spożywać 60-90 g białka, 40-50 g tłuszczów oraz 345 g. węglowodanów. Oczywiście wartości te są dla każdego organizmu różne ( zbliżone do podanych).

Jednym słowem mamy ograniczać tłuszcze i cukry proste a zwiększyć nieco ilość lekkostrawnego, wartościowego białka. Ostatni posiłek należy spożywać 2-3 h przed pójściem spać. Nie trzeba tu liczyć kalorii. Wystarczy dobrze zbilansowany plan odżywiania zawierający wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Częstym błędem jaki popełniamy stosując się do wszelkich diet jest przekarmienie. Tu powinniśmy szczególnie na to uważać. Najadanie się aż do granic wytrzymałości prowadzi do nadwagi i cukrzycy.

Dla kogo jest więc przeznaczona dieta wątrobowa?

Dieta ta zalecana jest głównie dla osób mających problem z wątrobą. Źle funkcjonująca traci zdolność do magazynowania witamin, detoksykacji organizmu czy filtracji krwi. Warto teraz pomyśleć i zadbać o to by nie doprowadzić jej do takiego stanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *