Suplementy

255
Rate this post

Słyszeliście kiedyś o czymś takim jak Guggul? Nie, to nie jest pakistańska wersja najpopularniejszej światowej wyszukiwarki, ani błąd ortograficzny. To nazwa jednego z najstarszych środków mających właściwości odchudzające, znanego i opisanego w starożytnej medycynie ajurwedyjskiej. Oczywiście nie oznacza to, że przed trzema tysiącami lat ludzie równie intensywnie co obecnie myśleli o tym, żeby chudnąć. Cóż, podejrzewam nawet, że w ogóle o tym nie myśleli. Niemniej środek ten znany jest od setek lat, a przez to jego działanie jest udokumentowane, przy czym jego silne właściwości odchudzające są tylko efektem ubocznym innych, choć także pożądanych działań.

Shuddha Guggulu (łacińska nazwa Commiphora Mukul) jest środkiem przeznaczonym do zwalczania otyłości i obniżania poziomu złego cholesterolu. Jest regulatorem gospodarki lipidowej (doskonale przeciwdziała miażdżycy), wpływa też na wzmocnienie odporności organizmu oraz wygląd i kondycję skóry.

Wytwarza się go z żywicy zbieranej z drzew występujących wzdłuż Półwyspu Indyjskiego poprzez nacięcie gałęzi i suszenie na słońcu wyciekającego soku.

Środka tego nie powinny stosować kobiety w ciąży, nie powinien być też, z uwagi na mocne działanie, łączony z lekami obniżającymi poziom cholesterolu. Żeby osiągnąć pożądane efekty, potrzebne jest długotrwałe, minimum trzytygodniowe stosowanie, co oznacza niestety spore koszty. Tym bardziej, że w Polsce środek ten jest jednak mało znany i rzadki. Dostępny jest jedynie w dobrych sklepach zielarskich, a także wykorzystywany w nielicznych suplementach diety. Żywice Guggul można palić w kadzidełkach, gdyż daje dym o specyficznym, lekko słodkawym zapachu. Nas interesują jednak jego postaci, które ucieszyć mają naszą wagę, a nie powonienie. Dlatego lepiej skorzystać z suplementów, które zawierają stężoną wersję Guggul. Jest to o tyle trudne, że Guggul najczęściej jest tylko elementem dostępnych spalaczy, rzadko występuje samodzielnie. Na początku „przygód” z suplementami najlepiej jest wybierać takie, które są oparte na jednym, dominującym elemencie. Korzystając z takich środków, szybko zyskamy pewność, które z nich działają na nas dobrze (i skutecznie), a które działają słabo (czyli nie działają). Zakup środka, który w składzie ma mix wielu substancji spowoduje, że nigdy nie dowiemy się, która z nich wpłynęła pozytywnie na sylwetkę, ani też – ewentualnie – która odpowiada za nasze złe samopoczucie. Dlatego poniżej przedstawiamy trzy propozycje z czystym Guggul, bez domieszek innych substancji. Drogo, ale indyjska medycyna rzadko się myli…

Przykładowi producenci i ceny:
Guggul (Ultimate) – 90 caps – 65 złotych 99 groszy
Guggul Complex (Dymatize) – 90 caps – 94 złote
Guggulbolic (Syntrax) – 89 złotych