Boży skalpel czyli odmładzająca dieta Alleluja

251
Rate this post

Dieta o tak wdzięcznej nazwie została opracowana przez Amerykanina George’a Malkmusa. Jest ona inspirowana fragmentem z Księgi Rodzaju (rozdział 1 werset 29): Umieściłem dla was na ziemi wielorakie rośliny rodzące nasiona oraz różne gatunki drzew, których owoce zawierają nasienie. One będą dla was pokarmem.
W związku z tym dieta Alleluja jest dietą wegańską z elementami diety raw. Opiera się ona na produktach, które można znaleźć w Biblii. Jak przekonuje twórca diety, pastor George Malkmus, pomaga ona nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, lecz także oczyścić ciało z toksyn, zaktywizować układ immunologiczny, a co za tym idzie – odmłodzić organizm.

Podczas stosowania diety Alleluja powinniśmy spożywać posiłki złożone w większości z produktów nieprzetworzonych. Według pastora ok. 85 proc. menu powinny stanowić potrawy surowe, najlepiej pochodzenia roślinnego, jedynie 15% posiłku mogą stanowić rzeczy gotowane! W praktyce oznacza to, że dieta Hallelujah skazuje nas na jedzenie warzyw, owoców, pełnoziarnistych kasz oraz makaronów, a także orzechów. W dodatku z owocami też nie powinniśmy przesadzać – mogą stanowić maksimum 15% dziennego spożycia.

Produkty zakazane w diecie Alleluja

Autor diety Hallelujah zabrania spożywania mięsa (szczególnie drobiu, wieprzowiny i wołowiny) oraz ryb. Nie wolno jeść także margaryny, konserwowanych warzyw i owoców, używać soli i pieprzu ani nawet pić kawa czy herbaty, nie mówiąc o alkoholu.

Co można jeść na diecie Alleluja??

Podstawę stanowią tu warzywa i owoce, w tym te suszone. Ponadto w jadłospisie powinny znaleźć się ziarna w każdej postaci, orzechy i nasiona, rośliny strączkowe, oleje i tłuszcze roślinne: awokado, oliwa z oliwek i olej lniany. Z płynów dozwolone są pozbawione kofeiny herbaty ziołowe, kawy zbożowe, zupy bez tłuszczu, mleka i soli kuchennej, a także soki owocowe i warzywne. Należy zaznaczyć, że najważniejszym sokiem dla Diety Alleluja jest sok warzywny przygotowany z ok. 2/3 soku z marchwi i 1/3 selera, ogórka lub zielonych warzyw liściastych – najlepiej hodowanych ekologicznie. Tak przygotowany sok powinno się pić po jednej szklance, co najmniej dwa lub trzy razy dziennie (a nawet sześć lub siedem razy, jeżeli tylko ktoś zmaga się z chorobą). Z kolei zamiennikiem produktów mlecznych może być mleko migdałowe, bananowe lub ryżowe. A zamiast cukru można stosować miód, syrop ryżowy, melasę, stewię, karob (mączkę chleba świętojańskiego), czysty syrop klonowy lub nektar z agawy.

Dieta Hallelujah – czy jest zdrowa?

Na pierwszy rzut oka, dieta wydaje się być całkiem rozsądna dla zdrowia. Jednakże wiele głosów sceptycznie podchodzi do żywienia się tylko produktami, o których czyta się w Biblii, przede wszystkim ze względu na niedobór wielu składników odżywczych płynących z tego tytułu.

  • Przez brak mięsa w diecie oraz produktów tego typu, mogą wystąpić niedobory wapnia, które jest niezwykle potrzebne do mineralizacji kości, oraz żelaza, które to najlepiej przyswajalne jest właśnie z mięsa. Może również wystąpić niedobór cynku przez brak właśnie wcześniej wspomnianego mięsa oraz mleka. Cynk jest ważny w procesie dbania o kondycję skóry, włosów i paznokci, lecz także ma wpływ na płodność u mężczyzn.
  • Niedobór witamin z grupy B, w tym w szczególności B12 przyczynia się do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Z kolei brak w diecie witaminy B1 przyczynia się do rozwoju choroby beri-beri, zmian w układzie nerwowym i mięśniowym, a niedostateczne spożycie witaminy B2 prowadzi do powstawania zajadów w kącikach ust, zapalenia języka i łojotoku skóry. Produkty pochodzenia zwierzęcego są także źródłem witaminy D, której ograniczone spożycie prowadzi do rozwoju osteomalacji i osteoporozy.
  • Dieta bez jaj, ryb i produktów mlecznych to niska zawartość białka w organizmie. A niska zawartość dostarczanego białka to upośledzenie działania układu odpornościowego. A z drugiej strony – zbyt duża dostarczalność błonnika to szansa na biegunki.