Kasza jaglana, zwana również łuskanym ziarnem prosa, słynie z licznych właściwości prozdrowotnych dla organizmu. Dzięki niej faktycznie nie tylko oczyszcza się skutecznie od środka, ale również dostarcza wielu niezbędnych wartości odżywczych.
- Jako jedyna z dostępnych kasz ma właściwości zasadotwórcze.
Kasza jaglana, w przeciwieństwie do wielu produktów codziennej diety, które zakwaszają organizm, ma właściwości odkwaszające. Dlatego właśnie zyskała miano zdrowej kaszy. Przez zakwaszenie organizmu jesteśmy zmęczeni, osłabieni, a nasz nastrój się obniża. Kasza ta, będąca produktem zasadotwórczym jest doskonałym produktem, który warto włączyć do codziennej diety.
- Jest bogata w witaminy z grupy B, fosfor, wapń, potas, substancje mineralne, żelazo i krzem.
Obecność tych cennych witamin i składników mineralnych ma pozytywny wpływ na stan kości oraz na ładny wygląd skóry, włosów i paznokci.
- Posiada właściwości rozgrzewające organizm i nie zawiera glutenu.
Dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym, kasza jaglana jest szczególnie zalecana przy chorobach górnych dróg oddechowych oraz przeziębieniach. Uznawana jest również za naturalny antybiotyk, ponieważ ma właściwości antygrzybiczne.
- Wspomaga prawidłową pracę serca i poprawia koncentrację.
Przygotowanie do jaglanego detoksu
Przed przejściem na detoks należy odpowiednio przygotować organizm. Im solidniejsze przygotowania, tym osiągnięte efekty będą lepsze, a sam detoks lżejszy i bardziej przyjemny. Ważne jest aby:
- Zredukować spożywanie pokarmów, które zużywają dużą ilość energii, aby organizm lepiej się oczyszczał. Unikaj przede wszystkim fast foodów, przetworzonej żywności, słodzonych produktów, oraz żywności typu instant.
- Przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w naszym organizmie, czyli konieczne jest tzw. odkwaszanie. Warto pamiętać, że stan równowagi kwasowo-zasadowej osiągamy, gdy zakres pH naszej krwi dla większości procesów przemiany materii wynosi 7,35-7,45. Należy sięgać po produkty alkalizujące – warzywa, oliwę, wybrane owoce (melona, grejpfruta i kiwi), zieloną herbatę, ziołowe napary (tego typu produkty powinny głównie znajdować się na twoim talerzu).
- Wprowadzić dwunastogodzinną przerwę między kolacją i śniadaniem, dzięki czemu nasz organizm efektywniej będzie wydalać toksyny.
- Oczyścić wątrobę – to między innymi ona jest motorem do usuwania produktów ubocznych przemiany materii. Unikaj alkoholu, tłustych, kalorycznych dań i smażonych potraw.
- Zwiększyć spożycie produktów bogatych w błonnik pokarmowy, dzięki czemu poprawimy perystaltykę jelit i usprawnimy działanie naszej przemiany materii. Zwiększ spożycie świeżych warzyw, owoców i kasz.
- Wprowadzić regularną aktywność fizyczną.
- Dużo wypoczywać i się wysypiać.
- Pić minimum 2-3 litry czystej wody w ciągu dnia. Wspomoże ona oczyszczanie organizmu, zapobiegnie napadom głodu i podkręci metabolizm.
Ogólne zasady detoksu jaglanego
W zależności od samopoczucia detoks jaglany może trwać od 12 dni do 28. Przez pierwsze dwa dni jemy tylko zupę z kaszy jaglanej , jest to tak zwane wprowadzenie do detoksu. Później można jeść kasze jaglaną zamiennie z owocami bądź warzywami na różne sposoby.
Dzień na detoksie zaczyna się od wypicia szklanki z wodą alkaliczną kleiku z siemienia lnianego. W tym celu 1 łyżkę siemienia w ziarnach należy zmielić i zalać szklanką gorącej wody. Kiedy kleik przestygnie, można go wypić. Dopiero potem można przejść do śniadania.
W przypadku, kiedy chcemy zastosować detoks jaglany na parę dni i tylko w celu odciążenia organizmu, można go wykonać bez wcześniejszego specjalnego przygotowania.
Zalety detoksu jaglanego
Detoks jaglany można przeprowadzić o każdej porze roku, ponieważ kasza jaglana ma właściwości rozgrzewające, a dodatkowo w trakcie detoksu dostarcza się – głównie w postaci siemienia lnianego – do organizmu tłuszcze NNKT, nie będziemy marzli bardziej niż zwykle, nawet jeśli na dworze temperatura spadnie poniżej zera. Ponadto podczas detoksu jaglanego nie odczuwa się głodu ani w pierwszych dniach, ani później, tak jak podczas bardziej restrykcyjnego detoksu. Z powodzeniem mogą go więc przeprowadzić nawet osoby, które mają więcej pracy (umysłowej bądź fizycznej). Detoks jaglany nie wywołuje również okresowego pogorszenia samopoczucia, jak to się dzieje podczas innych detoksów. No i na koniec – detoks jaglany może okazać się kołem ratunkowym, gdy w trakcie innej formy oczyszczania nagle okaże się, że nie dajemy rady, bądź z innych powodów musimy przerwać dietę detoksykującą. Zamiast się poddać, można przejść na detoks jaglany i kontynuować przynajmniej do daty w kalendarzu, który wyznacza koniec oczyszczania.