Zielona herbata, czy czerwona?

251
Rate this post

Jedną z zasad zdrowego odżywiana jest picie zielonej lub czerwonej herbaty. Wpływają one bowiem lepiej na funkcjonowanie naszego organizmu, niż herbata czarna. Każda z nich ma swoich zwolenników, niektórzy piją je na zmianę, inni wywyższają jedną ponad drugą.

Warto poznać właściwości każdej z nich.

Kilka lat temu uzależniłam się od czerwonej herbaty. Zaparzałam cały dzbanek i piłam 6-8 filiżanek dziennie. Uwielbiałam ten smak. Moi znajomi jednak nie stali się takimi jej zwolennikami, jak ja. Przyjaciółka stwierdziła, że pachnie jak siano, a kolega, że smakuje jak ryba Cóż… do jej specyficznego zapachu i smaku trzeba się przyzwyczaić. Ja ją polubiłam do tego stopnia, że przestałam tolerować herbatę czarną.

Herbata czerwona zawiera o wiele więcej enzymów i polifenoli, niż herbata czarna. Regulują one wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie, przyspieszają zamianę tłuszczu w energię. Z tego względu czerwona herbata zwana jest również „spalaczem tłuszczu”. Obniża poziom cholesterolu. Wszystkie odmiany tej herbaty zawierają sporo związków mineralnych i mikroelementów oraz kofeiny, manganu, wapnia, fluoru (dlatego chroni zęby przed próchnicą), olejków eterycznych i białka. Poprawiają pamięć, normalizują ciśnienie i mają właściwości moczopędne.

Po kilku latach picia czerwonej herbaty odkryłam jak smakowita jest herbata zielona. Teraz to właśnie ją piję najczęściej. Nie taką w torebkach, ale liściastą.

Zielona herbata odgrywa również ważną rolę w procesie odchudzania, podwyższa bowiem proces spalania tłuszczu, czyli termogenezę. Obniża poziom cholesterolu, blokuje utlenianie tzw. „złego cholesterolu”. Obniża poziom cukru i trójglicerydów we krwi, co sprzyja zmniejszaniu tkanki tłuszczowej. Bogata jest również w witaminy A, B, B2, C, F i K oraz sole mineralne i mikroelementy.

Ponadto zielona herbata oczyszcza nie tylko ciało, ale działa pozytywnie również na umysł. Pobudza, odpręża, poprawia koncentrację i pamięć.

Zachęcam do picia tych herbat. Wiem jednak, że bywają tradycjonaliści, którzy oprócz czarnej herbaty, nie tolerują żadnej (a szkoda). Dla nich (i nie tylko) MMO ma w ofercie herbatę czerwoną i zieloną w kapsułkach. Jeśli nie lubicie smaku tych herbat, to warto spożywać je w formie kapsułek, ze względu na ich dobroczynne właściwości.