20 najważniejszych wskazówek dotyczących utraty masy ciała – część I

167
Rate this post

1.     Jedz więcej, nie mniej

Jedzenie mniejszej ilości pokarmu, niż potrzeba do podstawowej przemiany metabolicznej, powoduje spowolnienie metabolizmu. Moi klienci zwiększają tempo przemiany materii i utrzymują  stężenie cukru we krwi na stałym poziomie dzięki regularnemu i zdrowemu odżywianiu się. Pomaga ono również zapobiegać napadom łaknienia, gdyż nigdy nie czujesz się wygłodzona/wygłodzony.

2.     Jedzenie przekąsek jest korzystne

Zwróć uwagę, czy po południu i wieczorem nie zauważasz u siebie znacznych spadków energii. Jeśli chcesz spalić tłuszcz z organizmu i zapobiec jego ponownemu odkładaniu, musisz ustabilizować stężenie cukru we krwi. W tym celu powinnaś/powinieneś jeść co dwie do trzech godzin. Wiąże się to z wprowadzeniem zdrowych przekąsek w połowie przedpołudnia i popołudnia. Głodzenie się, opuszczanie posiłków lub bardzo restrykcyjne diety rzeczywiście pozwalają dość szybko schudnąć, ale jest to efekt krótkoterminowy. Kilogramy, które gubisz, to przede wszystkim woda i tkanka mięśniowa. Kiedy w znaczący sposób ograniczasz ilość spożywanego jedzenia, organizm odbiera to jako okres głodu i przestawia się na oszczędniejszy tryb funkcjonowania – spowalnia metabolizm i magazynuje jak najwięcej kalorii w postaci tłuszczu – aby przetrwać okres głodówki. Utrata masy mięśniowej to najgorsze, co możesz zrobić.

3.     Pij więcej… wody

Pij osiem szklanek wody dziennie między posiłkami. Wypijaj dużą szklankę wody na 20 do 30 minut przed każdym posiłkiem. Możesz pić jeszcze dodatkowo herbaty ziołowe i soki warzywne. Jeśli ćwiczysz, pij jeszcze więcej. Do tej ilości płynów nie wlicza się słodkich napojów gazowanych (które powinny być całkowicie wyeliminowane z Twojej diety), soków owocowych, herbaty i kawy. Niedobór wody może spowolnić tempo przemian metabolicznych tak samo, jak niedobór pożywienia. Ponieważ woda jest dla organizmu najpotrzebniejszym składnikiem, przy jej braku wątroba zajmuje się przede wszystkim zatrzymywaniem jej w tkankach, zamiast spełniać inne swoje funkcje, takiej jak spalanie tłuszczu. Odwodnienie może być mylone z głodem, gdyż również powoduje bóle głowy, trudności z koncentracją i zmęczenie.

4.     Nie pij zbyt dużo podczas posiłków

Nie pij dużych ilości płynów podczas posiłków, nawet jeśli miałaby to być woda niegazowana. Wypij szklankę wody na pół godziny przed jedzeniem, a w trakcie posiłku wypij co najwyżej kilka łyczków, jeśli koniecznie musisz. Pijąc dużo płynów podczas jedzenia rozrzedzasz enzymy trawienne w żołądku, co jest niekorzystne.

Napoje gazowane są całkowicie zabronione.

5.     Zacznij od zupy

Zjedz zupę przed głównym daniem. Badania wykazały, że dzięki temu szybciej osiągniesz wrażenie sytości.

6.     Odkryj, co Cię zjada

Jedzenie niezdrowych produktów jest często spowodowane stresem, znudzeniem, samotnością, gniewem, przygnębieniem i innymi uczuciami. Warto nauczyć się radzić sobie z tymi emocjami bez jedzenia, gdyż jest to ważna umiejętność ułatwiająca długofalowe utrzymanie prawidłowej masy ciała.

7.     Zwolnij

Powolne jedzenie jest jedną z metod ułatwiających schudnięcie. Dzieje się tak dlatego, że od rozpoczęcia jedzenia upływa około 20 minut, zanim mózg zacznie sygnalizować uczucie sytości. Osoby jedzące szybko zazwyczaj zdążą zjeść znacznie więcej, niż potrzebują, zanim zostanie wysłany ten sygnał. Zatem zwolnij! Wkładaj mniejsze porcje do ust i rozkoszuj się każdym pysznym kęsem. Przy wolniejszym jedzeniu lepiej wykorzystywane są składniki pokarmowe. Kiedy połykasz wielkie kęsy, twój organizm nie trawi ich tak dokładnie. Ponadto zbyt szybkie jedzenie może spowodować przeładowanie żołądka i związane z tym wzdęcia i gazy, a także połykanie dużych ilości powietrza. Zatem pamiętaj, żeby jeść posiłki regularnie i spożywać je powoli, co umożliwi prawidłowe przyswojenie składników pokarmowych.

8.     Jedz przy stole

Siadaj do posiłku przy stole. Chcę, żebyś skupiła/skupił się na tym, co jesz. Siedzenie przed telewizorem powoduje, że jesz zupełnie bezmyślnie. Przy stole zjesz wolniej i poczujesz większą sytość. Dodatkową korzyść daje wyprostowana postawa, która pomaga w trawieniu. Nie bądź bezmyślnym przeżuwaczem!

9.     Ruszaj się

Aktywność fizyczna to nie tylko uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej. To również chodzenie pieszo do sklepów, koszenie trawnika i wchodzenie po schodach, zamiast korzystania z windy. Zapamiętaj, że im więcej się ruszasz, tym więcej chudniesz.

Więcej informacji na temat mojego programu ćwiczeń znajdziesz w kolejnym artykule: Program ćwiczeń Gillian McKeith

10. Nie rób zakupów spożywczych, kiedy jesteś głodna/głodny

Robienie zakupów „na głodniaka” skończy się tym, że kupisz mnóstwo rzeczy, których nie powinnaś/nie powinieneś jeść. Zjedz coś przed wyjściem, zrób listę zakupów, a potem się jej trzymaj.

Drugą część wskazówek dotyczących utraty ciała znajdziecie w kolejnym artykule