Ogórek – jakie składniki mineralne i witaminy zawiera?
Ogórek to rodzaj roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych. Obejmuje ponad 50 gatunków!
– składa się w znacznej ilości z wody (ok. 96%!), co warunkuje szybszy metabolizm i usuwanie szkodliwych pozostałości przemiany materii
– zawiera niewielkie ilości witaminy A, C, E, K i witamin z grupy B (B1, B3 i B6), kwas foliowy oraz cynk, żelazo, potas, fosfor, wapń, sód i magnez.
– jest bogaty w antyoksydanty (naturalne substancje powstrzymujące powstawanie wolnych rodników) takie jak: kwercetyny, kemferolu, luteoliny. Luteolina odpowiada za ochronę układu nerwowego, a więc jest wsparciem procesów uczenia się i zapamiętywania.
– jest bogaty również w kukurbitacyny, które mają działanie przeciwnowotworowe (jej stężenie zależy m.in. od warunków uprawy warzyw). Jednak pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku cukinii ze względu na tą substancje ogórki mogą mieć gorzki smak.
– jest niskokaloryczny (14 kcal/100 g pokarmu).
– ze względu na wysoką zawartość wody najlepiej ogórek spożywać ze skórką (tam są główne pokłady składników mineralnych i witamin).
Jak przygotowywać ogórki?
– surowe ogórki sprawdzą się idealnie jako niedzielna mizeria, jak i w sałatkach np. w towarzystwie awokado. Ale kto nie kocha ogórków kiszonych, małosolnych i konserwowych? Ogórek kiszony to super źródło witaminy C!
– sok z ogórka dobrze działa na czynność nerek.
– znane są także korzyści ogórka dla skóry – sok z ogórka łagodzi podrażnienia, zmiękcza skórę, nawilża ją, tonizuje i odświeża. Działa ściągająco, wybielająco i wygładzająco. Szczególnie polecany jest osobom z cerą tłustą, trądzikową i ze skłonnościami do wyprysków.
U nas już niezliczona ilość przetworów ogórkowych zrobiona. W tym roku nowość – ogórki w przyprawie curry.