Preparaty witaminowe to najczęściej kupowane przez nas suplementy diety. Mimo, iż wydawać by się mogło, że wszelkie niezbędne informacje na ich temat zawarte są na opakowaniu, istnieje kilka kwestii, o których należy pamiętać.
Na początek zastanówmy się, do czego będziemy potrzebowali danego preparatu i na jakie efekty liczymy. Nie warto sugerować się tutaj komunikatami reklamowymi i artykułami sponsorowanymi zamieszczanymi w prasie. Pamiętajmy, że preparaty witaminowe służą do uzupełnienia niedoborów witamin w naszej diecie i stosować należy je jedynie wówczas, gdy istnieje ryzyko niedoborów lub spożycie związków z tradycyjnej żywności jest znikome.
Kolejny krok to wybór stosownego preparatu. Zamiast wybierać najlepiej rozreklamowane suplementy, lepiej zdecydować się na wyrób zawierający składniki, których brakuje w naszej diecie lub których niedobory zdarzają się najczęściej. Wbrew pozorom, preparat wielowitaminowy to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie – dawki zawartych tam składników nie zawsze są wystarczające, by pokryć zapotrzebowanie na nie.
Równie istotny jest sposób przyjmowania preparatów witaminowych. Przeważnie najkorzystniej zażywać je razem z posiłkiem. Dotyczy to w szczególności środków zawierających w składzie rozpuszczalne w tłuszczach witaminy takie, jak A, D, E czy K. Gdy spożyjemy je na pusty żołądek, część zawartych tam składników może nie zostać przyswojona.
Jeżeli chodzi o witaminę D warto przyjmować suplementację w okrezie jesiennym i zimowym. Witamina D ma duży związek z zażywanym przez nas słońcem. Pisaliśmy o kąpielach słonecznych i witaminie D we wcześniejszym artykule.
W przyjmowaniu preparatów witaminowych warto także zachować umiar – przyjmowanie dawek kilkukrotnie przekraczających zapotrzebowanie organizmu może być dla niego szkodliwa i przyczyniać się na przykład do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego.