Anemia megaloblastyczna

181
Rate this post

Niedokrwistość megaloblastyczna zwana także anemią megaloblastyczną, to jednostka chorobowa, która powstała na skutek niedoboru takich składników, jakimi jest kwas foliowy oraz witamina B12 (stąd bardzo często występuje o kobiet ciężarnych i młodych matek). Powstaje poprzez złe funkcjonowanie procesu syntezy DNA w naszym organizmie.

Podstawowymi objawami związanymi z tą chorobą jest przede wszystkim żółtaczka, zażółcenie skóry i białek ocznych, zaburzenia neurologiczne w przypadku ostrej choroby. Bardzo ważne jest wczesne zgłoszenie się do lekarza, ponieważ nieleczona choroba może doprowadzić nawet do uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Sposobem zapobiegania tej chorobie jest przede wszystkim prowadzenie zróżnicowanej diety,. Która będzie bogata w żelazo, kwas foliowy oraz witaminę B12. Należy zatem pamiętać o takich produktach, jak wątroba, jaja, mleko oraz ser. Stad nietrudno zauważyć, że występuje ona zazwyczaj u osób, które prowadzą dietę wegetariańską.

W przypadku tego rodzaju anemii najważniejsza jest dieta. Tylko dzięki zachowaniu odpowiedniej ilości oraz jakości spożywanych posiłków, możliwe będzie uniknięcie zgubnych efektów niewłaściwego odżywiania. Witaminę B12 w ostateczności podaje siew formie zastrzyków, ale przecież można sobie tego oszczędzić. Pamiętaj, że nie musisz obawiać się wizyty u lekarza, gdyż on dokładnie doradzi Ci co robić, a czego nie robić. Wszystko p oto, abyś czuł się zdrowo.

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się co zrobić- koniecznie odwiedź swojego lekarza i powiedz mu o swoich obawach. Albo je rozwieje, albo powie Ci co robić dalej. I jedna i druga opcja są dla ciebie dobre! Wiec nie zwlekaj! Udaj się do swojego lekarza pierwszego kontaktu i jeszcze dzisiaj poproś go o dodatkowe badanie krwi, które potwierdzi lub zaprzeczy twoim obawom.

Poprzedni artykułAnemia złośliwa
Następny artykułAnemia hemolityczna
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com