4.5/5 - (2 votes)

Gluten to białko znajdujące się w życie, pszenicy czy jęczmieniu, czyli w mące, która służy do wyrabiania chleba. Jednak wiele osób z powodu nietolerancji glutenu musi zrezygnować z tego typu produktów. Nie trzeba jednak całkowicie zrezygnować z chleba.

Chleb bez glutenu – co to jest?

Według statystyk na całym świecie, również i w Polsce, nawet 15% populacji boryka się z alergię na gluten. Z tego powodu osoby te nie mogą sięgać po produkty zawierające gluten, takie jak tradycyjny chleb. Do objawów występujących po spożyciu nawet niewielkiej ilości glutenu w przypadku osób chorych, należą: wzdęcia, biegunki, utrata wagi i niedokrwistość. Leczenie tych osób polega między innymi na rezygnacji z glutenu, czyli stosowaniu na co dzień diety bezglutenowej. Należy zaznaczyć, że dietę tę powinno się stosować całe życie, ponieważ nie można wyleczyć celiakii czy alergii. Chleb, który zawiera zboże bezglutenowe, stanowi pewnego typu lekarstwo, gdyż wpływa pozytywnie na zmiany w jelitach osoby chorej.

Zboże bez glutenu – z czego jest zrobiony chleb bezglutenowy?

Chleb zawierający zboże bezglutenowe posiada na opakowaniu specjalne oznaczenie, które informuje, że nie zawiera glutenu. To oznaczenie to symbol przekreślonego kłosa. Taki sam znak można znaleźć w sklepach na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Produkty zawierające gluten posiadają w swoim składzie pszenicę, durum, orkisz, kamut, żyto, pszenżyto czy jęczmień – tych artykułów należy unikać. Chleb bezglutenowy nie powinien zawierać również kasz, takich jak kasza manna, jęczmienna, pęczak, perłowa itd. Pieczywo bez glutenu nie powinno też mieć w swoim składzie otrąb z wyżej wymienionych artykułów. Niestety, gluten jest bardzo cenną substancją w piekarnictwie – posiada bardzo przydatne właściwości sklejające oraz spajające. Jeśli jednak nie można tej substancji zastosować do wypieku – trzeba znaleźć zboże bez glutenu, które działa tak samo lub podobnie. Do chlebów bezglutenowych stosuje się kukurydzę, ryż, grykę, amarantus, proso, sorgo, maniok czy quinoę.

Jak powinno się spożywać chleb bezglutenowy?

Pieczywo, które zawiera zboże bezglutenowe może być spokojne zastąpić tradycyjny chleb, który w składzie posiada produkty zawierające gluten. Jednak zanim poda się go do zjedzenia, warto najpierw podgrzać go w tosterze, piekarniku bądź w mikrofalówce – dzięki temu pieczywo będzie miękkie i będzie smakować bardzo świeżo.

Gdzie kupuje się pieczywo ze zbóż bez glutenu?

Istnieje wiele miejsc, w których można znaleźć pieczywo bez glutenu. Coraz więcej supermarketów decyduje się powiększyć swoją ofertę o tego typu produkty. Jednak w marketach wielkopowierzchniowych zwykle nie ma zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o zdrową żywność dla alergików. Dobrym pomysłem jest więc zaopatrywanie się w produkty bezglutenowe w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. W takich miejscach można znaleźć ogromny wybór artykułów, które są nie tylko pozbawione glutenu, ale i są pyszne i zdrowe.