W przypadku niektórych chorób konieczne jest wprowadzenie specjalistycznej diety. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku celiakii, która ma podłoże autoimmunologiczne. W tym przypadku niezbędne jest wprowadzenie diety gluten free. Ale ta dieta cieszy się też dużą popularnością u osób, które po prostu chcą schudnąć i rzecz jasne dla nich nie jest zalecana. Należy zdawać sobie sprawę, że stosując dietę bezglutenową łatwo doprowadzić organizm do niedoborów, co może być bardzo niebezpieczne. Dziś podpowiemy Wam, jak odpowiednio zbilansować dietę gluten free, by tego uniknąć.
Piramida żywieniowa w innej odsłonie
Instytut Żywności i Żywienia opracował piramidę żywieniową. Składa się ona z kilku części, które odpowiadają zapotrzebowaniu człowieka na składniki odżywcze. Należy wiedzieć, że bazą każdego posiłku powinny być przede wszystkim warzywa oraz owoce, przy czym przewaga warzyw musi być duża. Drugie ważne miejsce w piramidzie żywieniowej zajmują produkty zbożowe, które są wykluczone w diecie gluten free. I właśnie tutaj pojawia się duży problem. Jak zbilansować taką dietę, by nie doprowadzić organizmu do niedoborów. Oczywiście trzeba wprowadzić do jadłospisu żywność bezglutenową. Kolejne miejsce w piramidzie żywieniowej zajmują produkty mleczne, a dopiero potem mięso oraz ryby. Tutaj założenia są bardzo proste. Należy stawiać na mięso z kurczaka i królika oraz tłuste ryby. Warto zrezygnować z produktów przetworzonych oraz tłustych mięs. Jedzenie fast foodów jest rzeczywiście zabronione. W zbilansowanej diecie nie może zabraknąć tłuszczów pochodzenia roślinnego, które są cennym dla zdrowia źródłem kwasów Omega-3 . Dobrze sprawdzi się choćby oliwa z oliwek.
Co z tym pieczywem?
Problem pojawia się właśnie z pieczywem, bo jak wiecie nie można pozwolić sobie na zjedzenie zwykłej bułki czy chleba. Ale na szczęście coraz łatwiej można zakupić pieczywo gluten free. Ale można także przygotować zdrowy i smaczny chleb samodzielnie. Trzeba przygotować odpowiednie składniki. Na początek potrzebujemy 500 gram mąki bezglutenowej, dodajemy do niej 13 gram suchych drożdży i całość mieszamy. Następnie dolewamy 550 ml ciepłej, ale nie gorącej wody oraz łyżkę cukru i zaczynamy wyrabiać ciasto. Gdy masa stanie się już elastyczna, trzeba jeszcze dodać jedną łyżkę sezamu, dwie łyżki pestek z dyni, trzy łyżki siemienia lnianego oraz 4 łyżki pestek z dyni. Można dodać też szczyptę soli. Ciasto jeszcze wyrabiamy. Potem odstawiamy je w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, co powinno potrwać około godzinę. Po tym czasie formujemy chleb i pieczemy przez 55 minut w temperaturze 220 stopni Celsjusza bez włączonego termoobiegu.
Produkty gluten free – czas je poznać
Czas poznać produkty gluten free. Zaliczamy do nich choćby ryż, kukurydzę, ale też orzechy i nasiona. W diecie nie może zabraknąć też amarantusa czy gryki. Zalecana jest kasza jaglana czy komosa ryżowa. Bez oporów można jeść warzywa i owoce, ale też jajka. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że niektóre produkty bezglutenowe zawierają podwójną ilość kwasów tłuszczowych, ale też zdecydowanie większą ilość kalorii oraz cukru, co przekłada się na dużą kaloryczność. Do tego mogą mieć zaniżoną zawartość witamin czy innych składników odżywczych. Może pojawiać się jeszcze problem z małą ilością błonnika. Na szczęście można go uzupełnić, zwiększając ilość zjadanych warzyw oraz owoców, które są jego świetnym źródłem. Błonnik znajduje się też w kaszy gryczanej czy jaglanej oraz bezglutenowych płatkach owsianych.
Jak ogarnąć dietę bezglutenową?
Życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać. Dlatego też jeżeli nie macie czasu na ciągle poszukiwanie produktów gluten free, które nie są do tego zanieczyszczone, to możecie postawić na inne i całkiem dobre rozwiązanie. Tutaj mamy na myśli catering bez glutenu. Macie wtedy pewność, że dania będą odpowiednio zbilansowane, a więc nie musicie obawiać się niedoborów. Wybierając catering bez glutenu będziecie mogli cieszyć się smakiem różnorodnych dań przygotowanych na bazie najwyższej jakości składników. Zatem naprawdę warto.