You are here:  / Anemia / Przyczyny anemii

Przyczyny anemii

Współczesność niesie ze sobą wiele zagrożeń związanych ze współczesnymi chorobami, na które coraz rzadziej zwraca się uwagę. Wchodzą one w życie codzienne, wplatają się w praktycznie każdy element życia, i to od narodzin aż do śmierci. Do jednej z najczęściej wspominanych chorób współczesności zdecydowanie należy anemia. Żeby jednak zacząć ją odpowiednio leczyć, konieczne jest zapoznanie się z jej przyczynami i przebiegiem.

Ze względu na to, że anemia nie należy do chorób jednorodnych, posiada kilka rodzajów i odmian. Każda z nich ma swój odrębny przebieg oraz sposoby leczenia. Każdy z rodzajów też ma inne przyczyny. I to głównie od nich zależy, jak bardzo musisz na siebie uważać i jak mocno zagrożone jest Twoje zdrowie, a może i życie.

Ogólną przyczyną anemii jest zbyt mała ilość czerwonych krwinek w organizmie. A jest to składnik bardzo ważny, ponieważ odpowiada za transportowanie tlenu do każdej z komórek w ciele. Jeżeli cierpisz na anemię hemolityczną, jej przyczyną jest ogólne skrócenie czasu życia i aktywności erytrocytów. W przypadku anemii megaloblastycznej jest to brak kwasu foliowego. Dlatego też ten rodzaj bardzo często występuje u kobiet ciężarnych.

Anemia może mieć także i znacznie prostsze przyczyny. Najczęściej spotykaną odmianą anemii jest ta, której przyczyną jest po prostu brak żelaza w organizmie. Żelazo bowiem wchodzi w skład czerwonych ciałek krwi (stąd też ich kolor).

Najważniejsze z walczeniu wroga jest odpowiednie rozpoznanie go. Tak samo wygląda sprawa w przypadku chorób. Dopóki nie poznasz jej przyczyn i przebiegu, nie będziesz w stanie ich zwalczyć. Jeżeli wiec podejrzewasz, że i Ty cierpisz na anemię – jak najszybciej zgłoś się do lekarza. On podda Cię kilku rutynowym badaniom i stwierdzi, czy Twoje obawy są uzasadnione. Zrób to nawet i dzisiaj!