Przez lata wydaje mi się, że zostały okryte złą sławą – często mylnie uważane są za tuczące. A zapomina się o innej ważnej kwestii – o tym, że np. gotowane ziemniaki mają wysoki indeks sytości. Więc już wiesz, dlaczego po obiedzie u babci z ziemniakami w roli głównej jeszcze długi czas czujesz sytość.
Jakie istnieją odmiany ziemniaków?
Czy wiesz, że istnieją także fioletowe ziemniaki? Inne odmiany to mączysty, sałatkowy i zwykły. Ogólnie, na świecie zarejestrowanych jest ponad 10 tysięcy odmian ziemniaków, z czego w polskim rejestrze znajduje się ponad 130 odmian. Do Europy zostały przywiezione z państwa Inków przez Hiszpanów.
W różnych gwarach i dialektach ziemniaki nazywane są: parabolami, komperami, kartoflami, bulbami, perkami, pyrami, swapkami, bulwami czy grulami. A Ty jak nazywasz ziemniaki?
Czy ziemniaki są tuczące?
I uwaga – informacja na temat tego, że od ziemniaków się tyje/są tuczące to mit! Wartość kaloryczna ziemniaków to 79 kcal/100 g pokarmu. A tyje się od nadwyżki kalorycznej. Jeśli obawiasz się ziemniaków w swojej diecie, to bezpodstawnie. Zrezygnuj ze zasmażek, polewania ziemniaków masłem lub smażenia ich.
Ziemniaki to bogate źródło potasu. Zawierają 1,5 g błonnika pokarmowego w 100 g pokarmu. Zawierają witaminy C, A, B1, B2, B3, B6. Są także źródłem wapnia, żelaza, fosforu, magnezu.
Jak przygotowywać ziemniaki?
Jeśli chcesz wrzucić ziemniaki na grill – przedtem je ugotuj. Można też oczywiście piec surowe – wybierz wtedy mniejsze ziemniaki, owiń folią i połóż na żarze.
Najwięcej składników mineralnych i witamin znajduje się tuż po skórką, dlatego ziemniaki należy obierać cienko i gotować na parze, w małej ilości osolonej wody (sól zapobiega utracie cennych składników mineralnych i witamin) lub piec w mundurkach. Ziemniaki najczęściej podaje się gotowane lub pieczone, w łupinach albo obrane. Można z nich przyrządzać różne potrawy, np. knedle, kluski śląskie, placki, frytki, kotlety, zapiekanki czy bugaje.
Gotując ziemniaki wybieraj te równej wielkości lub pokrój je na podobnego rozmiaru cząstki – dzięki temu wszystkie będą tak samo miękkie po ugotowaniu. Ziemniaki po ugotowaniu dobrze jest odparować, czyli po odcedzeniu postawić jeszcze chwilkę na kuchence.
Uwaga! U młodych i starych ziemniaków występuje solanina – związek toksyczny.
Woda z obierzyn ziemniaka rozpuszcza osad wapienny w garnkach, oczyszcza szkło z plam, regeneruje powierzchnię posrebrzanych przedmiotów. Tarte surowe ziemniaki mogą być wykorzystywane jako maseczka (ktoś próbował?).
Lubicie ziemniaki? Jak je nazywacie w swoim regionie? U nas, na Mazowszu królują jako kartofle.