Każda choroba naszego maleństwa wydaje się być bardzo poważna. Dlatego też wszyscy rodzice starają się maksymalnie dbać o swoją pociechę wyłącznie po to, aby uchronić ją przed możliwie jak największą ilością niebezpieczeństw i zagrożeń. Są jednak sytuacje, w których nawet pomoc i opieka ze strony rodziców nie są wystarczające.
Jeżeli twoje dziecko jest blade, ciągle zmęczone i nie ma apetytu, może być chore na anemię. Nie musisz się jednak obawiać! Konieczne jest rozpoznanie wroga – jej przyczyn, objawów oraz przebiegu.
Anemia u naszych pociech, podobnie jak u dorosłego, może być spowodowana wieloma różnymi przyczynami lub schorzeniami. Zwyczajowo, tak jak u dorosłych, przyczyną najczęściej jest brak żelaza w organizmie maleństwa. Należy zaznaczyć, że bardzo niepokojąca jest anemia u niemowląt poniżej trzeciego miesiąca, gdyż jest to oznaka bardzo poważnego schorzenia. Normalnie u takich maluchów nie ma problemu z ilością erytrocytów. Jeżeli matka w czasie ciąży chorowała na anemię, należy też zwrócić szczególną uwagę na dziecko.
Anemia pomiędzy 3 a 5 miesiącem życia jest czymś zupełnie normalnym. Nosi nawet nazwę anemii fizjologicznej, gdyż można ją zaobserwować u blisko 10% zdrowo rozwijających się dzieci. Aby uniknąć anemii u dziecka od szóstego miesiąca życia, konieczne jest wzbogacanie jego diety o takie składniki, jak mięso, żółtka czy zielone warzywa ryby. Dzięki temu możliwe będzie zminimalizowanie ryzyka związanego z niedokrwistością.
W przypadku, jeżeli u dzieka zostanie wykryta anemia, lekarz zapewne zaleci dodatkowe podawanie go w postaci kropel. Pamiętaj, że nie musisz obawiać się wizyty u lekarza, gdyż on dokładnie doradzi Ci co robić, a czego nie robić. Wszystko dla zdrowia Twojego malucha, bo przecież jego zdrowie i bezpieczeństwo jest największą wartością!