Anemia w ciąży

180
Rate this post

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, w którym ze zdwojoną siłą musi ona zadbać o swoje zdrowie. Walczy przecież nie tylko dla siebie, ale i dla tej małej istoty, która rośnie u niej pod sercem. Ważne jest, aby ciężarna odstawiła wszystkie używki oraz zadbała o odpowiednią dietę. Zdarza się jednak czasem, że nawet pomimo stosowania rygorystycznych i kompleksowych zaleceń, kobieta spodziewająca się dziecka spotka się z bardzo stresującą opinią u lekarza, którzy po kompleksowym badaniu krwi zdiagnozuje u niej anemię.

Jeżeli i Ty należysz do grona kobiet, których dolegliwością jest anemia ciążowa – nie przejmuj się, to choroba, którą łatwo można wyleczyć! Najważniejsze to poznać jej przyczyny i rozpoznać, które z nich dotyczą bezpośrednio Ciebie. Jeżeli bowiem dowiesz się, co jest przyczyną akurat Twojej choroby, znacznie łatwiej będzie Ci nad nią zapanować i unikać ewentualnych błędów w przyszłości.

Pamiętaj, że każda z Was, kobiet ciężarnych, jest potencjalnie narażona na anemię. Przyczyna jest bardzo prosta i leży w fizjologii ciąży. W tym okresie bowiem wzrasta objętość krwi o nawet dwadzieścia procent. A wiadomo, że konieczne jest w takim przypadku stałe uzupełnianie i dbanie o odpowiednią ilość żelaza we krwi. Zdarza się jednak, że kobieta nie dba o odpowiednio zbilansowaną dietę, lub ze względu na ciążowe nudności odżywia się nieodpowiednio. Nie dość, że powoli się odwadniasz (a Twój organizm też produkuje więcej osocza!) to jeszcze nie dostarczasz mu tyle witamin i minerałów, które w tym szczególnym czasie są dla Ciebie niezbędne.

Jeżeli chociaż podejrzewasz, że możesz być chora na anemię – przy najbliższej wizycie powiedz lekarzowi o swoich wątpliwościach. Powiedz też, dlaczego tak sądzisz. Lekarz dla pewności zleci Ci badanie krwi, które albo rozwieją Twoje wątpliwości, albo wskaże dalszą drogę.

Poprzedni artykułCo jeść podczas anemii
Następny artykułAnemia u dziecka
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com