Borelioza – podstępna choroba odkleszczowa

136
5/5 - (1 vote)

Borelioza to choroba trudna do wyleczenia, często przyjmująca postać przewlekłą. Pacjenci dotknięci tym schorzeniem często szukają niestandardowych terapii, takich jak biorezonans magnetyczny, gdyż przyjmowanie antybiotyków przez długi czas powoduje wiele skutków ubocznych. Niestety, to czy biorezonans działa nadal nie zostało potwierdzone, dlatego ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Dzięki temu uniknie się nawrotów boreliozy, które mogą pojawić się nawet po 20 latach od ugryzienia kleszcza!

1. Skuteczność terapii na boreliozę

2. Borelioza bez ugryzienia kleszcza?

Skuteczność biorezonansu jest przez lekarzy kwestionowana, jednak wielu pacjentów, którzy nie znaleźli pomocy w zakresie medycyny konwencjonalnej, regularnie odwiedza gabinet biorezonansu magnetycznego. Nie inaczej jest w przypadku osób, które mają dziwne objawy ze strony wielu układów i nie wiedzą, jak je wyleczyć. Po wielu próbach wykrycia obecności pasożytów, odwiedzaniu kolejnych specjalistów i wydaniu kroci na badania laboratoryjne tracą nadzieję na postawienie trafnej diagnozy. Nierzadko okazuje się wtedy, że cierpią na boreliozę. Co powinno się o niej wiedzieć?

Skuteczność terapii na boreliozę

W przypadku poważnych chorób odkleszczowych leczenie powinno przebiegać pod kontrolą lekarza zakaźnika. Zakaźnik szybko rozpoznaje w organizmie pasożyty, bakterie i wirusy, nawet gdy pochodzą z egzotycznych krajów i są rzadko spotykane w Polsce. Dodatkowo wykluczy szereg poważnych schorzeń, sprawdzi wyniki dotychczasowych badań (np. morfologia, rezonans magnetyczny, wynik tomografii komputerowej) i oceni, jaka może być przyczyna złego stanu zdrowia pacjenta. Zakaźnik z powodzeniem wykryje w testach boreliozę, a następnie zaleci stosowanie antybiotyków.

Antybiotykoterapia w przypadku boreliozy jest obowiązkowa. Bez niej nie uda się zwalczyć krętków boreliozy. W zależności od szczepu krętków Borellia skuteczność antybiotyków może się zmieniać. Oporne szczepy trudno wyleczyć w pełni, nawet po kilku tygodniach nieprzerwanego stosowania leków. Podczas leczenia od pacjenta wymaga się dyscypliny w przyjmowaniu antybiotyku i stosowania probiotyków, które zapobiegają wyjałowieniu organizmu. Przerwanie stosowania leków przed zakończeniem terapii skutkuje pojawieniem się w organizmie przetrwalników bakterii. Bakterie w takiej formie mogą znajdować się w ciele człowieka przez lata, a następnie zaatakować w okresie osłabionej odporności. Przewlekła borelioza dotyczy w szczególności osób, które zachorowały na neuroboreliozę.

Temat biorezonasnu nadal wzbudza kontrowersje, dlatego zanim zainteresujesz się taką formą terapii sprawdź biorezonans opinie forum o skuteczności bioreznonansu. Znajdziesz na nim opinie, które pozostawili zarówno krytycy jak i zwolennicy biorezonansu.

Borelioza bez ugryzienia kleszcza?

Tradycyjna medycyna przez długi czas miała trudności z określeniem, czy pacjent ma boreliozę, lecz obecnie coraz więcej lekarzy stawia trafną diagnozę nawet gdy pacjent nie zgłasza ugryzienia przez kleszcza. Objawy boreliozy mogą bowiem wystąpić nawet po 20 latach od ukąszenia! Pacjent prawdopodobnie nie będzie w stanie powiązać ugryzienia przez kleszcza z chorobą, która dała objawy dwie dekady później. Jednak jeśli lekarz zauważy na ciele pacjenta charakterystyczny rumień, powinien zlecić niezbędne testy laboratoryjne. Ich dodatni wynik daje podstawy do rozpoczęcia terapii na choroby odkleszczowe. Dzięki temu nawet „stara” borelioza może być skutecznie leczona, a pacjent zyskuje szanse na pełny powrót do zdrowia.

Więcej dowiesz się na beztabletek.pl