Gorzka prawda o cukrze

176
Rate this post

Dwa razy dziennie pijesz słodką kawę, po obiedzie przychodzi czas na kawałek ciasta, a pod wieczór czekoladowe cukierki przed telewizorem. Niby nic…
Czy zastanawiałeś się kiedyś ile łyżeczek czystego cukru spożywasz na dobę? Spożywanie tylko pół litra słodkiego napoju dziennie może spowodować w ciągu roku wzrost wagi o 5–7 kilogramów.

Zastanówmy się nad tym dlaczego cukier powoduje tycie?

Węglowodany przyjmowane przez nas codziennie z pożywieniem, metabolizowane są w naszym organizmie zawsze do glukozy. Jednak możemy zauważyć, że niektóre węglowodany trawią się szybciej, a inne wolniej. Do tych, które są bardzo szybko trawione przez organizm należą cukry proste zawarte m.in. w cukrze, miodzie, słodyczach i białym pieczywie. Po ich spożyciu znacząco wzrasta więc poziom cukru we krwi. Jest to sygnał dla organizmu, aby wytworzyć duże ilości insuliny. Insulina oprócz tego, że jest odpowiedzialna za transport glukozy do komórek, to również jest to najważniejszy hormon odpowiedzialny za proces rozrostu tkanki tłuszczowej. To właśnie pod jej wpływem komórki tłuszczowe intensywnie powiększają się!

Niesłodzenie herbaty i kawy, a także unikanie jedzenia słodyczy może okazać się niewystarczające, by ograniczyć spożycie cukru. Składnik ten obecny jest niemal we wszystkich gotowych produktach czy potrawach np. płatkach śniadaniowych, jogurtach owocowych, ketchupie, serkach smakowych. Źródłem cukru są również soki owocowe, będące skoncentrowanym źródłem sacharozy i fruktozy. Niech nie zgubi Cię napis „syrop glukozowo-fruktozowy” na etykiecie. To tylko tańszy zamiennik cukru.

Jako dietetyk, zachęcam aby wyeliminować cukier z diety. Można zastąpić go ksylitolem, który działa również antybakteryjnie oraz wspomaga układ odpornościowy. Świetnym zamiennikiem jest również stewia ( źródło wapnia, magnezu, selenu, chromu) oraz witamin. Dla osób, które czują chęć podjadania czegoś słodkiego pomocna może okazać się herbatka z białej morwy.

Pamiętajmy, ze cukier nie powoduje tylko i wyłącznie tycia! Z jego nadmiernym spożyciem możemy powiązać wiele chorób. Wysoki poziom cukru oraz insuliny w krwiobiegu przyczynia się do wzrostu: ciśnienia, trójglicerydów i cholesterolu.