Kuchnia Brytyjska okiem dietetyka

658
Rate this post

Kuchnia brytyjska – mój pobyt w Anglii, wrażenia, zakupy, polskie i brytyjskie sklepy, restauracje i puby. Tego wszystkiego dowiesz się z najnowszego filmu! A Wy byliście kiedyś w UK lub może mieszkacie tam obecnie? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

Dziś chciałabym opowiedzieć o kuchni szczególnie bliskiej mojemu sercu, z racji tego, że mieszkałam tam ponad rok i 3-krotnie spędziłam tam wakacje – czyli dziś naszym tematem jest kuchnia brytyjska.
Polska a angielska dieta:
Pierwszą rzeczą na którą chcę zwrócić uwagę jest ogromna różnica między polskim jedzeniem a angielskim, głównie pod względem jakościowym. Ja sama tego nie doświadczyłam, ale znam wiele osób, które opowiadały o nieprzyjemnych dolegliwościach żołądkowych po nagłym przeskoku z polskiego na angielskie jedzenie. W Wakefield, dla Polaka pod tym względem było znaczenie łatwiej, bo w okolicy można było znaleźć co najmniej kilka polskich sklepów. Ja najczęściej w polskich sklepach kupowałam wędlinę, pieczywo czy herbatę (zdarzało się, że właśnie herbaty i przyprawy przywoziłam w zapasie z Polski).
W Anglii też, 6 lat temu po raz pierwszy poznałam coś takiego jak przeceny na żywność z powodu kończącego się terminu do spożycia – więc plus za starania niemarnowania żywności. ¾ wielu sklepów często zajmowały produkty wysokoprzetworzone – sosy, gotowe kanapki, dania gotowe do podania po podgrzaniu.
Kolejnym minusem są ogromne opakowania – np. słodyczy (np. batoniki pakowane po 6), chipsów czy słodkich płatków śniadaniowych.
Puby i restauracje w Wielkiej Brytanii:
Puby są częścią kultury dla wielu Anglików i sposobem na spędzanie czasu oraz kontakty towarzyskie. Jak domyślacie się, jako główny trunek króluje tam piwo. Jeśli chodzi o restauracje to widoczny jest bardzo wpływ imigrantów – w mieście stosunkowo niedużym jak Wakefield były restauracje chińskie, japońskie, polskie, włoskie czy meksykańskie. Anglicy uwielbiają jeść na mieście i robią to bardzo często.

Z czym kojarzy się kuchnia brytyjska?

Przede wszystkim z tradycyjnym angielskim śniadaniem i mało wyszukanymi potrawami, ale nie tylko tym ta kuchnia stoi 😉

Z uwagi, że Zjednoczone Królestwo to złożony twór, możemy odkryć odrębności między kuchnią angielską, irlandzką czy szkocka.

Co jest charakterystyczne dla kuchni brytyjskiej?

• Wśród lokalnych specjałów doskonale zadomowiły się kolonialne: egzotyczne przyprawy z imbirem i curry na czele; herbata z mlekiem

• Duży wpływ na rozwój kuchni angielskiej mieli imigranci

Wśród brytyjskich specjałów znajdziecie: kaczkę pieczoną w sosie pomarańczowym, zupę Brown Windor, deser Eton mess, pudding z Oxfordu, zupę z rzeżuchy, kociołek lancashire. W Szkocji lubują się w owsie – powszechne robi się z niego tam ciastka czy słodki chleb. Z kolei wśród warzyw w Irlandii Północnej królują… ziemniaki!

 

Czy znacie jakieś specjały kuchni brytyjskiej?

Jeśli chodzi o potrawy mięsne to prym wiedzie wołowina. Ale i myślistwo w Anglii jest bardzo popularne i ma długą tradycję. Specjałem jest… pardwa. Podawana jest na wiele sposobów, jednak najwykwintniejszym z nich jest podanie pardwy w czerwonym winie z grzankami z białego chleba

Wśród specjałów kuchni brytyjskiej wyróżnić warto puddingi. Najbardziej znanym pudding jest Yorkshire pudding. Podaje się na gorąco, do pieczeni lub mięs w sosie. Jest serwowany co niedzielę w każdym pubie w Wielkiej Brytanii. Jest jedną z potraw tradycyjnego obiadu świątecznego, zwłaszcza w Boże Narodzenie (to pudding z regionu gdzie mieszkałam, ale nigdy nie miałam okazji go spróbować). Są jeszcze steak and kidney pudding, farmhouse pudding czy black pudding. Nie zapominajmy jednak o tych w słodkiej wersji – plum pudding i pudding angielski ponoć również warte są spróbowania.

 

W nowym filmie opowiadam także o brytyjskich pies i sosach – Worcestershire to tylko jeden z licznych. Będzie też kilka słów o brytyjskich specjałach znanych na całym świecie – kojarzysz surówkę Coleslaw, Cornish Pasty lub fish&chips?

Dużo innych ciekawostek wysłuchasz w nowym video. Zapraszam do obejrzenia!

Więcej dowiecie się filmów. Zapraszam do obejrzenia, materiały już na kanale.