Mięso czerwone w diecie. Wołowina – jak to jest z tymi stekami? Rodzaje steków.

190
Rate this post

Po napisaniu tekstu o wołowinie na Dietetycy.org.pl – Portal dla dietetyków pomyślałam, że dobrze byłoby również Wam przybliżyć ten ciekawy, a jednak zaniedbany temat – spożywanie wołowiny w Polsce jest raczej mało popularne – częściowo ze względu na cenę tego mięsa, ale i spadającą jakość tego mięsa .

Poniżej przestawiam najważniejsze informacje z artykułu (skrót na grafice):

Wołowina to mięso otrzymywane z bydła, klasyfikowane jako mięso czerwone.

Jakie wartości odżywcze ma wołowina?

– Ze względu na wysoką zawartość łatwo przyswajalnego białka i niską wartość energetyczną, wołowinę uznaje się jako jeden z najbardziej wartościowych rodzajów mięsa pod względem wartości odżywczych.

– Najczęściej spożywana się ją w formie pieczeni, żeberek, steków czy burgerów.

– Świeża, chuda wołowina jest źródłem różnych witamin i składników mineralnych, w tym witamin A, E, D i H, zawiera więcej przyswajalnego żelaza niż mięso innych gatunków zwierząt rzeźnych, stanowi także główne źródło zapotrzebowania człowieka na witaminę B12 oraz witaminy B1, B3, a także cynk, selen, fosfor.

Ile wołowiny można jeść?

Dlatego też umiarkowane spożycie wołowiny może być zalecane jako element zdrowej i zrównoważonej diety. Warto jednak pamiętać, że według IŻŻ mięso czerwone i przetworzone produkty mięsne nie powinny być konsumowane w ilości większej niż 500 g tygodniowo!

– Wyróżniamy stopnie wysmażenia steków takie jak rare, medium rare, medium, medium well, well done.

Jakie steki lubimy jeść?

Badanie Prill’a i wsp. z 2019 r.: Przygotowano ankietę cyfrową dla konsumentów do oceny zdjęć steków. Z 1134 respondentów, 27,3 do 35,1% konsumentów poprawnie sklasyfikowało steki według stopnia wysmażenia. Jakie steki najbardziej lubimy? Według badania 41% konsumentów preferowało spożywanie steków „medium rare”, a 23% „medium”. Ogólnie jednak jak wykazano, konsumenci nie mieli wystarczającej wiedzy na temat stopni wysmażenia steków.

A Ty? Lubisz steki?