Modna suplementacja

214
Rate this post

Niemal w każdym supermarkecie znajdziemy stoisko z tzw. suplementami diety. Zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest suplementacja, jakie skutki za sobą pociąga oraz dlaczego stała się ona tak modną częścią naszej diety.

Pod pojęciem suplementów diety kryją się takie produkty jak witaminy, składniki  mineralne, aminokwasy, odżywki białkowe, węglowodanowe, zespoły witaminowe jak Centrum, Vitapil, Vitalite Femme oraz nowości na naszym rynku jakimi są wszelkiego rodzaju spalacze tłuszczu: L-karnityna, fat burner i wiele innych.

Ważną informacją jest to, że suplementy diety nie są poddawane tak krytycznej kontroli jak leki. Co ważniejsze, w Polsce nie ma nawet regulacji prawnych dotyczących obowiązkowych badań. Moda na suplementy przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. Ostatnio odnotowano gwałtowny wzrost zainteresowania suplementacją w Polce. Według danych statystycznych sięga po nią 28% Polek. Musimy pamiętać, że suplementy diety są wygodnym sposobem uzupełniania pewnych substancji odżywczych brakujących w codziennej diecie, jednak nie są one jedynym źródłem dodatkowych witamin i składników mineralnych.

Prawdą jest, że człowiek coraz mniej czasu przeznacza na przygotowanie żywności, co wiąże się z tym, że nasza dieta jest coraz gorzej zbilansowana. Faktem jest, że szybka i łatwa suplementacja wyrówna niedobory składników odżywczych, jednak musimy pamiętać, że łykanie tabletek wiąże się z pewnymi zagrożeniami.
Musimy pamiętać o jednym! Prawidłowo zbilansowana dieta jest  w stanie pokryć nasze zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze i mineralne. Stosowanie suplementacji jest korzystne w przypadkach gdy rzeczywiście potrzebujemy zwiększonej ilości danego składnika. W przypadku karmienia piersią warto zwiększyć podaż żelaza, wapnia, witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Jeżeli stosujesz kurację hormonalną pamiętaj o witaminie E, B2, B6, B12, wapniu oraz cynku. W przypadku menopauzy dodaj witaminę A, D, B6, wapń, żelazo, natomiast jeżeli się odchudzasz możesz posiadać niedobory żelaza oraz innych witamin. Prawdą jest jednak to, że osoby, które suplementują witaminy lub/ i składniki mineralne, odżywiają się na ogół najlepiej.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się zastrzyki z witaminą B12. A niby to tylko witamina… jednak dostajemy w ten sposób potężny zastrzyk energetyczny, jakiego nie otrzymamy przez powolne wchłanianie witaminy B12 z pokarmów. Niektórzy lekarze nawet twierdzą, że zastrzyki takie są skutecznym wsparciem dla osób wiodących męczący tryb życia. Jednak musimy pamiętać, że jak na razie nie ma dowodów na to, czy zastrzyki z B12 w ogóle działają czy to jedynie drogi chwyt marketingowy.

Wiele mówi się o bardzo dobrych właściwościach naturalnych składników odżywczych, które pochodzą z warzyw i owoców. Wiadomo także, że nie wyodrębniono z tych produktów wszystkich składników, które mogą być wykorzystane jako sztuczna suplementacja. Tak więc im więcej natury tym lepiej dla nas!

Uważaj na nadmiary!

Myślisz ze stosowanie suplementacji uchroni Ciebie przed chorobami serca i nowotworami? Nie zupełnie! Musisz wiedzieć, że aby uchronić siebie przed chorobami serca, musisz dostarczyć witaminy A,C, E, gdyż to ich niedobory mogą zwiększyć ryzyko zachorowania. Koniecznie trzeba pamiętać, że witaminy B6, B12 oraz kwas foliowy pomagają w przemianie aminokwasu – homocysteiny, który zwiększa zagrożenie chorób serca.

Nawet suplementy beta-karotenowe zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka płuc, a witamina B6 może powodować uszkodzenie nerwów. Jednak musimy pamiętać o jednym, że wysokie dawki niektórych składników odżywczych mogą hamować wchłanianie innych.

Ciekowostki…

Generalnie większość suplementów ma działanie odmładzające. I tak ostatnie badania prowadzone na starych myszach, które stanowią odpowiednik 80-latków, po kuracji L-karnityną, zachowywały się o połowę młodsze.

Poprzedni artykułPreparaty odchudzające
Następny artykułWszystko o kofeinie
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com