Sezon na grzyby. Właściwości odżywcze i zdrowotne grzybów.

271
Rate this post

Borowiki, koźlarze, kurki, boczniaki, pieczarki – bogactwo grzybów czas zacząć! Na Instagramie na moje pytanie co najczęściej zbieracie najczęściej powtarzały się:

✔ prawdziwki czyli borowiki

✔ kurki,

✔ koźlarze,

✔ maślaki,

✔ i to, że nie zbieracie, bo się na nich nie znacie – co jest swoją drogą słuszne, bo z grzybami jak z minami – mylisz się raz.

Dlaczego warto jeść grzyby?

Grzyby wbrew pozorom charakteryzują się dużą zawartością niektórych składników odżywczych, szczególnie: białka, ryboflawiny i niacyny. Są niskokaloryczne, zawierają dużo błonnika pokarmowego, a także związki biologicznie aktywne – beta-glukany, chitosany, polifenole i inne, które mogą zapobiegać powstawaniu chorób oraz wspomagać ich leczenie (np. miażdżycy i nowotworów). Mają małe ilości sodu, dość istotna ilość potasu, wapnia, magnezu i selenu.

Wykazano, że spożywanie grzybów wpływa na korzystnie na obniżenie we krwi stężenia cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL.

Biologicznie aktywne związki obecne w grzybach wykazują działanie immunostymulujące, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, hipoglikemiczne i antyoksydacyjne.

Boczniaki są bardzo wartościowymi grzybami – zawierają komplet witamin z grupy B, witaminę C, a także wapń, żelazo, cynk, selen i magnez.

Jeśli wybierasz się na grzyby to pamiętaj: 

✔ Grzyby najlepiej zbierać do przewiewnych koszu lub łubianek, nigdy torebek foliowych!

✔ Nie zbieraj owocników zbyt młodych, ponieważ nie mają jeszcze wykształconych cech makroskopowych, ale też nie wybieraj zbyt starych i zaczerwionych,

✔ Owocniki grzybów należy wykręcać z podłoża,

✔ Nie należy niszczyć grzybów niejadalnych oraz trujących, ponieważ wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu – czyli muchomor Ci nie wadzi, wystarczy go nie zbierać.

Grzyby jadalne oraz ich trujące sobowtóry, np.: kania- muchomor sromotnikowy, pieczarka polna- muchomor jadowity.

Grzyby ogólnie uważane są za produkt ciężkostrawny. Spowodowane jest to występowaniem substancji chitynowych. Do grzybów najlżej strawnych należą borowik szlachetny oraz pieczarka dwuzarodnikowa.

Jak długo przechowywać grzyby po zebraniu?

Grzyby łatwo ulegają zepsuciu po zebraniu można przechowywać je w warunkach chłodniczych przez 48h. Najlepiej od razu po przyjściu do domu, posegregować je na gatunki, oczyścić i przetworzyć. Potrawy z grzybów należy zjeść w krótkim czasie po ich przyrządzeniu, unikać kilkukrotnego odgrzewania!

Grzyby na wagę złota – Trufle! Nawet kilka tysięcy za kilogram!

Grzyby dzięki swoim walorom smakowym i aromatycznym są często stosowane jako przyprawa do potraw lub dodatek do dań wegetariańskich. Za korzystny smak grzybów odpowiedzialne są aminokwasy o smaku glutaminianu sodu oraz smaku słodkim.

Grzyby podobnie jak owoce i warzywa zawierają duże ilości wody! – Wartość odżywcza białek grzybów jest wyższa iż produktów pochodzenia roślinnego, ale niższa od produktów pochodzenia zwierzęcego.

A Wy jakie grzyby zbieracie najczęściej?

 

Dlaczego warto jeść pieczarki?

Pieczarki to bardzo popularne grzyby uprawne. W przypadku pieczarek badania naukowe potwierdzają ich przeciwnowotworowe, odpornościowe, antybakteryjne i genoprotekcyjne właściwości.

Pieczarki są niskokaloryczne (22 kcal w 100 g), w 90-95% składają się z wody, zawierają także błonnik w postaci beta-glukanów. Są obfitym źródłem witamin z grupy B (B2, B3, B5, B9 i B12). Ważnymi związkami bioaktywnymi w pieczarkach są: lektyny, które działają przeciwnowotworowo, przeciwutleniacze (katechiny, kwas galusowy, kwas kawowy i rutyna), tyrozynaza, ergosterol i sprzężony kwas linolowy CLA.

 

Jak przygotowywać pieczarki?

Niestety, pieczarki jak i inne grzyby mogą być ciężkostrawne, dlatego też warto nauczyć się odpowiednio je przygotowywać. Przyrządzenie grzybów zaczyna się zawsze od ich oczyszczenia. Większe zabrudzenia i ziemię najlepiej oczyścić miękką szczoteczką. Jeśli zależy na, aby pieczarki podczas gotowania zachowały swoje jasne zabarwienie, należy je uprzednio skropić sokiem z cytryny. Ich smak jest delikatny i mało wyrazisty, ale możemy go wzmocnić poprzez podsmażenie grzybów na patelni bez dodatku tłuszczu. Najbardziej znane gatunki pieczarek to pieczarka biała i portobello. Te ostatnie mają duże, płaskie kapelusze, które nadają się do nadziewania.

Pieczarki są bardzo nietrwałe i łatwo się psują, więc lepiej nie przechowywać ich w plastikowych i foliowych opakowaniach. Podobnie jak inne grzyby, pieczarki można je suszyć i mrozić.

Ciekawostka! Pieczarki można uprawiać w domu przez cały rok. Ważna jest temperatura wzrostu wynosząca 12-20ºC i niezbyt duża ilość światła. Można też założyć hodowlę w ogrodzie, ale tylko w mocno zacienionym miejscu i w okresie od kwietnia do lipca.