Zdrowych nawyków chcemy uczyć się od osób z podobnymi problemami – badanie naukowe

180
Rate this post
Najchętniej uczymy się zdrowych nawyków od osób podobnych do nas, z podobnymi problemami? 
W nowym badaniu wzięły udział kobiety, które borykają się z różnymi wyzwaniami – są matkami małych dzieci, są silnie zestresowane, o niskich dochodach i z nadmierną masą ciała, mają tendencję do utrzymywania dodatkowych kilogramów po porodzie i prawdopodobnie prowadzą dietę o wysokiej zawartości tłuszczów.
Badacze wyróżnili czynniki, które zdecydowały o sukcesie interwencji: badanie zostało zaprojektowane, aby odwołać się do osobistych wartości uczestników i budować pewność siebie, aby podjąć wyzwanie dla zdrowszego życia. Te czynniki psychospołeczne to autonomiczna motywacja i poczucie własnej skuteczności.
Szczegóły na temat badania:
Podczas badania 212 uczestniczek obejrzało łącznie 10 filmów, w których kobiety takie jak one opowiadały na temat zdrowego odżywiania i przygotowywania posiłków, radzenia sobie ze stresem i aktywności fizycznej. Kobiety na nagraniach opowiadały swoje historie, pokazywały przygotowywanie posiłków ze łatwo dostępnymi produktami i pokazały, że proste, praktyczne kroki, np. czytanie etykiet produktów spożywczych, mogą stopniowo prowadzić do zdrowszego stylu życia. Mowa była także o podejściu emocjonalnym – jak radzić sobie ze zmianą nawyków, bezskutecznymi próbami utraty masy ciała oraz o strachu przed porażką.
Wyniki i wnioski z badania:
Co przyniósł eksperyment? Na podstawie tych badań naukowcy ustalili, że w czasie 16-tygodniowej interwencji, w porównaniu z materiałami do czytania, filmy i rozmowy z grupami wsparcia były bardziej skuteczne dla wzrostu autonomicznej motywacji i własnej skuteczności oraz przyczyniły się do istotnych zmian na lepsze w diecie uczestniczek.
Poprzedni artykułMarchewkowe pyszności
Następny artykułWyskacz sobie figurę
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com