Dziś przyjrzymy się bliżej awokado! Kto lubi? Ja często urozmaicam swoją dietę o pastę z awokado. A wy w jakiej formie najczęściej spożywacie ten owoc?
A teraz czas na kilka faktów i skrótowa infografika na końcu wpisu:
– znane było ludzkości już 7000 lat p.n.e. Istnieje ponad 120 gatunków. W niektórych krajach awokado klasyfikowane jest jako warzywa, a w niektórych jako owoc.
– awokado hass (dostępne np. w Lidlu) uważane jest za najlepszą odmianę – ma orzechowy posmak i ciemną skórkę.
– cenione jest ze względu na smak i właściwości odżywcze
– przez kucharzy często traktowane jest jako warzywo i wykorzystane do pikantnych dań.
Dlaczego warto spożywać awokado?
– owoc ten jest bogaty w kwas oleinowy (rodzaj kwasu jednonienasyconego, który chroni serce i układ krwionośny), magnez (pozytywnie wpływa na układ nerwowy), potas (korzystnie wpływający na m.in. układ sercowo-naczyniowy, rozpuszczalny błonnik pokarmowy (zapewnia uczucie sytości, korzystnie wpływa na poziom cholesterolu i glukozy we krwi), kwas foliowy (wspierający budowę i odbudowę komórek).
– jest także źródłem innych nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolowego i linolenowego.
– ma w swoim składzie histydynę, a oprócz tego skwalen, witaminy: A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, a także fosfor, mangan, miedź.
– jest szczególnie lubiane przez sportowców, ze względu na wysoką gęstość energetyczną (100 g awokado dostarcza 169 kcal) i właściwości regeneracyjne dla organizmu.
– w awokado znajdziemy również tripeptyd glutationu, którzy zaliczany jest do najsilniejszych przeciwutleniaczy oraz lecytynę, która wpływa na pracę układu nerwowego i jest składnikiem o działaniu przeciwmiażdżycowym
– spożywanie awokado chroni więc przed schorzeniami serca, przeciwdziała wylewom krwi do mózgu oraz nowotworom, a także ma korzystne działanie na skórę oraz oczy (dzięki zawartości luteiny i zeaksantyny).
– w medycynie ludowej liście awokado używane były przy biegunkach, wzdęciach i jako środek łagodzący kaszel. Skórkę uważano jako środek o działaniu przeciwpasożytniczym.
– najsmaczniejsze są dojrzałe owoce, które należy przechowywać w lodówce.
– jest owocem o wyjątkowo niskiej zawartości cukrów prostych.
– jest idealne do sałatek, smoothie, zup kremów, zdrowej wersji nutelii, past kanapkowych i guacamole znanej już od czasów azteckich.