Trening biegowy też wymaga odpoczynku

240
Rate this post

Jednym z lepszych ćwiczeń tzw. aerobowych jest bieganie. Dla przypomnienia ćwiczenia aerobowe to te, które pomagają spalać tłuszcz. Znajdziesz tu klika porad jak nie popełniać błędów uprawiając bieganie.

Wielu początkujących ludzi, którzy zabrali się za spalanie swojej zbędnej tkanki tłuszczowej uznają, że najlepszą formą aktywności fizycznej jest dla nich bieganie na świeżym powietrzu. Rzeczywiście – jest to naprawdę dobry sposób na spalanie tłuszczu. Jeżeli trzyma się odpowiednią dietę pod względem jakościowym i jeżeli zachowuje się prawidłowy bilans kaloryczny, bieganie daje dobre i szybkie efekty.

Ludzie zaczynający się odchudzać mają na samym początku wiele sił. Tych psychicznych i fizycznych, Trzeba wtedy pamiętać, żeby się nie przetrenować .Osoby początkujące zapominają najzwyczajniej w świecie odpoczywać.

Są lepsze i gorsze dni.

 

Jeżeli masz słabszy dzień a poszedłeś na trening biegowy, wracasz i okazuje się, ze albo nie udało ci się :

  • przebiec zamierzonego dystansu
  • albo nie przebiegłeś w zaplanowanym czasie.

Twój trening okazał się słaby. Postanawiasz poprawić to następnego dnia.

Jeżeli masz dobry dzień. Twój trening okazał się dużo lepiej wykonany niż zaplanowałeś podniesiony na duchu na drugi dzień :

  • próbujesz wykonać to samo
  • albo jeszcze bardziej polepszyć wynik.

W każdym z tych przypadków może się okazać, że trening na drugi dzień nie jest dobrym pomysłem.

Żaden z tych dodatkowych treningów nie był zaplanowany  – po prostu poczułeś, że wypadało by zrobić dodatkowy trening. No i tu uwaga – jeżeli nie masz takiego treningu zaplanowanego, nie dokładaj go bo czujesz, że powinieneś/powinnaś. Odpocznij !!  Poczekaj do następnego treningu.

Potrzebujesz przestoju

Biegając przez dłuższy czas w okresach treningowych tzw mikrocyklach potrzebujesz między nimi przestoju. Chwili odpoczynku, wytchnienia. Nie ma to znaczenia czy spalasz tłuszcz biegając tak jak w maratonie czy w treningach interwałowych co jakiś czas trzeba odpuścić. Poprawiać wyniki najlepiej sukcesywnie może nawet co dany mikrocykl a nie co trening. Nie odpoczywając między nimi możesz nie poprawić rezultatów i doprowadzisz do stagnacji.

Rutyna i spalanie tłuszczu

Tak jak ty przyzwyczajasz się do treningu tak i twoje mięśnie i organizm. Ma to też znaczenie jeżeli twoim celem jest pozbycie się nadwyżki tłuszczu. Organizm po dłuższym czasie dostosuje się do wymagań jakie mu stawiasz i nie wymaga takiej energii jak kiedyś. Tym samym nie będzie spalał tłuszczu, żeby uzyskać dodatkowe pokłady energii. Jeżeli twoim celem jest zrzucenie brzucha a nie poprawienie wydajności treningowej kondycji itd. zrób przerwę w treningu na dłuższy czas. Co prawda w tym czasie nie będziesz spalał tłuszczu ale twój organizm nie będzie się tak przyzwyczaiał do wysiłku.

Mięśnie muszą odpoczywać.

Jest wiele badań które udowadniają – jak wiele mikrouszkodzeń powstaje podczas biegania w mięśniach i stawach. Notoryczne trenowanie mięśni nie jest dobre dla zdrowia. Mięśnie muszą się regenerować. Chrząstka w stawach również. Poza prawidłowym odżywieniem mięśni należy czasami po prostu dać im odetchnąć.