Niezbędne wyposażenie baristy – o czym pamiętać?

281
Rate this post

Zastanawiasz się, jaki sprzęt i akcesoria powinien posiadać każdy barista? Może w swojej kuchni masz już pewne gadżety, ale stale chcesz poszerzyć swoje kawowe wyposażenie? Przekonaj się, co dodatkowo usprawni i wzbogaci proces codziennego parzenia filiżanki kawy!

Wyposażenie dla baristy – czego nie może zabraknąć?

Każdy miłośnik kawy ma swoje ulubione metody i sposoby działania, które wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu. Wielu profesjonalnych i amatorskich baristów często rezygnuje z ekspresów automatycznych. Dlaczego tak się dzieje? Wraz ze zwiększaniem swoich umiejętności bariści cieszą się samym procesem parzenia i chcą wnieść do tej czynności jak najwięcej. Mimo wszystko warto pamiętać, że ekspresy ciśnieniowe do kawy są podstawą do stworzenia idealnego espresso, na którego bazie można uzyskać napar o różnej intensywności – to pozwala na zrobienie kaw z dodatkiem mleka, czekolady czy alkoholu.

Zaparzacze do kawy zamiast ekspresu

Bariści uwielbiają kawowe nowości i niestandardowe sposoby, dlatego też często starają się próbować i udoskonalać przygotowanie kawy metodami alternatywnymi. Taki napój zachwyca głębią smaku i intensywnym aromatem. Urządzeń do parzenia kawy jest naprawdę wiele – oto przykładowe z nich:

  • dripper,
  • aeropress,
  • french press,
  • chemex.

Często zdarza się, że wielbiciele kawy dysponują różnymi sprzętami w domowym zaciszu. Jaka korzyść z tego płynie? Przede wszystkim mogą przygotowywać napój o różnych walorach smakowych – zarówno dla siebie, jak i swoich gości. Przy zakupie odpowiedniego sprzętu zastanów się, jakie są Twoje preferencje i wymagania smakowe. Wolisz delikatną kawę z mlekiem? Może pijesz tylko podwójne espresso na pobudzenie? Odpowiedni sprzęt powinien trafiać w Twoje gusta i spełniać konkretne wymagania. Szeroki asortyment produktów niezbędnych do przygotowania wyśmienitej kawy znajdziesz w internetowym sklepie Cafe Silesia.

Młynek do kawy – ręczny lub elektryczny

Jeśli zależy Ci na tym, żeby przygotowywane napoje wyróżniały się wysoką jakością – zdecydowanie pomyśl o odpowiednim młynku do kawy. Dzięki takiemu wyposażeniu zmielisz ziarna kawy przed samym procesem parzenia, co sprawia, że napar będzie cechował się świeżością i niezwykłymi walorami smakowymi. W zależności od Twoich preferencji możesz postawić na młynek ręczny lub elektryczny.

 

Waga – czy jest potrzebna bariście?

Każdy kawosz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromną rolę w procesie parzenia odgrywają odpowiednie proporcje kawy i wody. Niezbędnym akcesorium baristy zarówno w domu, jak i w branży gastronomicznej, są dokładne wagi – przydatne szczególnie przy alternatywnych metodach parzenia. Nowoczesny sprzęt jest nie tylko wygodny w użyciu, ale także wyróżnia się przemyślanym i unikalnym designem. Nic dziwnego, że kawosze często zostawiają go na widoku, jako ozdobę, którą każdy może podziwiać.

Drobne gadżety parzenia do kawy

Bariście przydadzą się też niewielkie akcesoria, którymi może posłużyć się na różnych etapach przygotowywania napoju. Należą do nich:

  • tamper – odpowiada za wyrównanie powierzchni kawy w sitku,
  • odbijak do fusów – umożliwia pozbycie się resztek i zapewnia czystość,
  • dzbanki do mleka różnej wielkości,
  • gadżety do przygotowywania latte art,
  • termometr umożliwiający podgrzanie mleka do odpowiedniej temperatury,
  • ściereczki i pędzelki do czyszczenia sprzętu.

Kawosze powinni także pamiętać, że aby sprzęt cieszył się długą żywotnością – należy o niego regularnie dbać i poddawać procesom czyszczenia i odkamieniania. Dzięki temu profesjonalny sprzęt baristyczny z pewnością będzie służył im przez długie lata!