Pomóż swojej wątrobie!

221
Rate this post

Wątroba uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie, w tym w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii, regulacji stężenia cukru we krwi, rozkładaniu hormonów, metabolizmie cholesterolu oraz przyswajaniu białek, tłuszczów i węglowodanów.

Jeśli wątroba jest niewydolna, pogarsza się absorpcja składników odżywczych i następują wahania stężenia glukozy. Może to prowadzić do napadów łaknienia szkodliwych rodzajów żywności i obniżenia poziomu energii. Jeśli nie zadbamy swoją wątrobę, to nie dość, że możemy nigdy nie pozbyć się zbędnych kilogramów, to możemy też nabawić się poważnych chorób.

Jak pomóc wątrobie?

Skoro wątroba musi przetwarzać produkty uboczne wszystkiego co zjemy, ułatw jej to zadanie odżywiając się właściwie. Staraj się, żeby w twoim jadłospisie było jak najwięcej nieprzetworzonych produktów. Gotowe paczkowane potrawy, pełne konserwantów, barwników, dodatków wzbogacających smak i innych, nadmiernie obciążają wątrobę. W ciastkach i słodyczach, a także w przetworzonej, rafinowanej lub smażonej żywności jest zbyt mało składników odżywczych, a na dodatek taki pokarm jest źle wchłaniany, co jeszcze bardziej osłabia wątrobę. Wyeliminuj napoje gazowane, gdyż utrudniają one trawienie i często zawierają fosforany, wypierające z organizmu ważne minerały. Pij dużo wody i naturalnych soków. Niektóre świeże owoce stymulują przepływ energii przez wątrobę. Należą do nich ciemne winogrona, jeżyny, borówki amerykańskie, truskawki, czarne jagody i maliny.

Rośliny i zioła, które odtrują wątrobę:

Ostropest (oset mleczny) to jedna z najskuteczniejszych roślin pomagająca w oczyszczeniu wątroby. Nie tylko odtruwa wątrobę, ale także uszczelnia błony jej komórek i zwiększa zdolność do jej regeneracji. Ostropest można zakupić np. w postaci nasion lub oleju.

Pektyna, czyli błonnik znajdujący się w burakach pomaga przy oczyszczaniu toksyn z wątroby, dzięki czemu są one usuwane z systemu, zamiast wchłaniane przez organizm. Zaleca się jedzenie buraków surowych, pieczonych, gotowanych lub jako soki.

Napar z mniszka lekarskiego wpływa na wątrobę oraz nerki, oczyszczając organy z toksyn. Czyści przewody żółciowe, ułatwia przepływ żółci, korzystnie wpływa na trawienie, krążenie krwi, obniża poziom cukru we krwi i działa moczopędnie.

Doskonałą mieszanką ziół oczyszczających wątrobę jest napar Dr Stuart’s Liver Detox. Zamiera on zarówno oset mleczny jak i mniszek lekarski oraz inne zioła wspomagające wątrobę.