Majowy jogging

827
Rate this post

Oto mamy długo oczekiwaną przez wszystkich majówkę. Wyłączamy telefony, komputery, telewizory i wskakujemy na rowery, rolki lub biegamy w sprzyjających okolicznościach przyrody. Do joggingu właśnie chciałabym Was namówić, zwłaszcza zanim rozpalimy majówkowego grilla:) Dlaczego?

Bieganie ma wiele zalet – korzystnie wpływa na umysł i ciało.

Podczas jednej godziny joggingu możemy spalić ok 900 kcal! Gdy biegamy w naszym mózgu wytwarzają się endorfiny – hormony przyjemności, które poprawiają nastrój, dają poczucie relaksu (nie tylko ze względu na świadomość traconych podczas biegania kalorii:)

Systematyczny jogging wzmacnia serce i układ krążenia. Dotlenia również mózg i poprawia jego ukrwienie, dzięki czemu pracuje na większych obrotach. Można powiedzieć w związku z tym, że bieganie poprawia inteligencję

Naukowcy udowodnili, że systematyczne bieganie chroni przez demencją starczą i chorobą Alzheimera. Wykazano, że ludzie uprawiający w młodości sport, są biologicznie o 10-17 lat młodsi od swoich rówieśników.

Żeby bieganie korzystnie wpływało na zdrowie, samopoczucie i sylwetkę, ważny jest sposób biegania, długość, intensywność i utrzymywanie plusu na odpowiednim poziomie.

Tętno podczas joggingu powinno wahać się w granicach do 150 uderzeń na minutę. Żeby kontrolować tętno, ilość uderzeń serca, a dodatkowo liczbę spalonych kalorii podczas treningu, warto zaopatrzyć się w pulsometr.

Zanim zaczniemy biec, ważna jest rozgrzewka, którą może być 20minutowy marsz. Cały odcinek biegowy warto podzielić na kilka etapów, a między nimi zastosować szybki 1-2minutowy marsz. Na odpowiednich bieżniach możemy ustawić trening cardio, który sam będzie zmieniał intensywność biegu, tak by przyniósł jak najlepsze rezultaty. Początkujący biegacze powinni swoje treningi rozłożyć na następujące etapy (za: poradnikzdrowie.pl):

-szybki marsz przez 20 mint

-bieg 4 razy po 4 minuty – przerwa –1 minuta w marszu

-bieg 6 minut – przerwa 2minuty – bieg 4 minuty – przerwa 2 minuty – bieg 6 minut

-bieg 9 minut – przerwa 2 minuty – bieg 9 minut

-bieg 12 minut – przerwa 2 minuty – bieg 6 minut

-bieg 15 minut – przerwa 1 minuta – bieg 4 minuty

…a po jakimś czasie takiego przygotowywania organizmu, nie będzie dla nas problemem szybki..

-bieg 20 minut

Kto nie przepada za bieganiem po parku, lesie, czy osiedlu, warto zaopatrzyć się w bieżnię. Możemy oczywiście urozmaicać sobie treningi przeplatając bieganie na bieżni z bieganiem w parku. Wszystko zależy od Waszych chęci:)

Udanych majowych biegów!