W walce z alergią pokarmową

399
Rate this post

W ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba dzieci zmagających się z alergią pokarmową, która z biegiem czasu staje się kolejną chorobą cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku. Znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie zarówno niemowlaka jak i dziecka w wieku przedszkolnym, prowadząc do częstych infekcji oraz stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Objawy alergii pokarmowej

W zdecydowanej większości przypadków alergia jest dziedziczna, ale coraz częściej zdarza się, że pojawia się nawet u dzieci, w rodzinie których rodzice, dziadkowie czy krewni nigdy nie cierpieli z powodu jakichkolwiek reakcji uczuleniowych. Alergia pokarmowa u niemowląt może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia. Objawia się najczęściej charakterystyczną wysypką na buzi maleństwa, w zgięciach łokci lub pod kolanami, zaś delikatna skóra staje się szorstka i zaczerwieniona. Nierzadko wysypce towarzyszą: swędzenie, kolki brzuszka, częste ulewania i wymioty, suchy kaszel oraz biegunki z domieszką śluzu lub krwi. Alergia pokarmowa u dzieci starszych może dodatkowo objawiać się przewlekłym nieżytem nosa w postaci wodnistego kataru lub bezustannie “zatkanego” noska. W przypadku pojawienia się pierwszych, niepokojących symptomów świadczących o reakcjach alergicznych, koniecznością staje się wizyta u lekarza pediatry, który potwierdzi lub odrzuci tezę o alergii oraz zaleci przestrzeganie diety i stosowanie odpowiednich preparatów.

Walka z alergią pokarmową

W dobie bezustannie rozwijającej się nauki i medycyny nadal nie istnieje jeden, w pełni skuteczny lek przeciwalergiczny. Lekarze oraz specjaliści zachęcają mamy do karmienia piersią maluszka przez pierwsze sześć, a jeżeli w rodzinie zdarzały się przypadki alergii pokarmowej nawet przez dwanaście, miesięcy jego życia. Leczenie natomiast alergii pokarmowej opiera się przede wszystkim na wyeliminowaniu z diety malucha lub starszego dziecka czynników wywołujących uczulenie, jak również stosowanie różnorodnych produktów zastępczych dostępnych na rynku. Wiele niedoświadczonych mam obawia się, że wyeliminowanie z menu maleństwa poszczególnych produktów spowoduje, że dieta dziecka stanie się monotonna, a co gorsza zabraknie w niej podstawowych oraz niezbędnych witamin czy składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego malucha. Tymczasem specjalistyczne mieszanki mleczne czy produkty bezglutenowe, które w ostatnim czasie pojawiają się na sklepowych półkach, dają nieograniczone możliwości komponowania smacznych, a przede wszystkim pełnowartościowych i zbilansowanych posiłków.