Zapach mandarynek i ich właściwości zdrowotne.

196
Rate this post

Ponoć są ludzie, którzy w święta Bożego Narodzenia w 99% składają się z mandarynek! 

Pozostając przy temacie świąt nie zapominajmy o 2 porcjach owoców dziennie! Tak samo z innymi potrawami – pamiętajcie, aby na świątecznym talerzu oprócz pierogów, krokietów, bigosów i innych rarytasów znalazło się źródło błonnika, na przykład ryż brązowy lub kasza oraz porcja świeżych warzyw. Ważny jest także ruch – pomóżcie sprzątać ze świątecznego stołu, pozmywajcie (ale wstawienie naczyń do zmywarki się nie liczy!) czy pójdźcie na spacer, bo w końcu mamy piękne białe święta! W ramach aktywności fizycznej (w najgorszym przypadku) możecie ruszyć się od stołu po mandarynki – w takim przypadku postawcie je jak najdalej tylko możecie!

Czemu jeść mandarynki – nie tylko od święta?

– zawierają duże ilości witaminy C, A oraz witamin z grupy B,

– są dobrym źródłem potasu, żelaza, wapnia, fosforu, magnezu i cynku,

– uważa się, że regularne spożywanie tych owoców zmniejsza ryzyko występowania miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz zmniejszenie poziomu cholesterolu,

– mandarynki w diecie to także niższe ryzyko schorzeń wątroby, a sok z mandarynek zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór u chorych z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby, łagodzi stany gorączkowe, uporczywy kaszel a nawet – grzybicę.

– kwiaty mandarynki – świeże i suszone – wykorzystuje się do sporządzania leczniczych herbatek, które mają działanie uspokajające,- ze skórki wytwarza się olejek mandarynkowy

– ma on działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, odmładza skórę i nadaje jej odpowiedni koloryt.

A jaka jest recepta na to, aby po świętach waga nie zwariowała? ROZSĄDEK! Spróbuj wszystkich potraw ze stołu – ale w takiej ilości, aby się nie przejadać. Chociaż większość tradycyjnych dań bożonarodzeniowych nie należy do niskokalorycznych pamiętajmy, że to tylko 3 dni i może jedyna okazja w roku aby zjeść pyszne pierogi mamy lub barszczyk babci. Doceniajmy, co nasi bliski robią dla nas! Nawet najbardziej obfite święta nie zaszkodzą nam i naszej figurze, jeśli przez resztę 362 w roku będziemy prowadzić zdrowy styl życia.

I tego Wam życzę i w Święta Bożego Narodzenia i w Nowym roku!