Właściwości zdrowotne i odżywcze ananasa

267
Rate this post

A dziś porozmawiamy o ananasie. Lubicie? Jak lubicie jeść to najbardziej?

Dlaczego warto jeść ananasa?

Ananas jadalny z rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae) pochodzi z Ameryki Południowej.

Dojrzały miąższ owoców charakteryzuje się kolorem żółtawozielonym do pomarańczowego i ma słodko-kwaśny smak, jest aromatyczny i soczysty. Ma bardzo nietypową budowę, ponieważ tak naprawdę jest owocostanem pokrytym jagodami zrośniętymi ze sobą, z tego powodu środka część przypomina głąb.

Skład owocu charakteryzuje się przede wszystkim dużą zawartością cukrów (13-17%) oraz witamin C, B1 i A.

Jak spożywanie ananasa wpływa na zdrowie?

Główną substancją biologicznie aktywną, wykorzystywaną także w kosmetologii, jest bromelaina, będąca mieszaniną enzymów proteolitycznych. Dzięki swojej aktywności proteolitycznej, bromelaina ma zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Ze względu na zawartość tego enzymu wyciągi z ananasa wykorzystywane są w peelingach enzymatycznych.

Ananas zawiera substancje przeciw nowotworowe. Jest źródłem manganu, jodu, miedzi, żelaza. Zawiera błonnik pokarmowy, który wspomaga pracę jelit.

Owoc pozytywnie wpływa na trzustkę, wątrobę i pracę serca. Wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie, zwalcza gorączkę.

Łagodzi skutku opalania, wybiela przebarwienia skóry. Likwiduje plamy starcze i piegi. Działa przeciwzapalnie i likwiduje obrzęki.

Kiedy nie jeść ananasa?

Ananasa nie należy jeść przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz nadkwasowości soku żołądkowego. Powinno się również zachować ostrożność przy przyjmowaniu leków uspokajających i antydepresantów zawierających m.in. kwas barbiturowy, dizapam, zolpidem, ze względu na bromelinę, która może hamować lub zmniejszać wchłanianie leku.

Tak samo należy uważać przy stosowaniu antybiotyków oraz leków przeciwzakrzepowych.

Ostrożność przy spożyciu ananasa jest zalecana również kobietom w ciąży – niedojrzałe owoce ananasa mogą mieć działanie poronne.

A jakie ma znaczenie ananas w sporcie?

W profilaktyce sportowej ananas polecany jest w leczeniu kontuzji – stłuczeń, siniaków, nadwyrężonych ścięgien i mięśni.

Jak przygotowywać ananasa?

Ananas można grillować – plastry połóż bezpośrednio na ruszcie lub na tacce. Przed grillowaniem owocom można zamarynować miodem. Ananasa możemy również mrozić (w postaci musu lub przecieru).

W naszej kuchni najbardziej chyba spopularyzowany jest ananas z puszki. Jak wybrać dojrzały ananas? Jeśli jego liście dają się łatwo usunąć, to na pewno jest dojrzały.

Pamiętać warto, aby nie kroić ananasa tym samym nożem, którym go obieraliśmy – żeby nie przenieść gorzkiego smaku do potrawy.

I pamiętaj, ananasa przechowujemy poza lodówką.