Samo pojęcie witarianizmu a dalej witarian odnosi się do osób, które nie spożywają produktów poddanych obróbce termicznej. Jest to ekstremalna dieta, o którą mogą się pokusić zarówno wegetarianie jak i „koneserzy” mięsa. Dietę witariańską inaczej zwaną także surową dietą zachwala sobie spora rzesza ludzi ze względu na jej właściwości detoksykacyjne.
Na czym polega dieta wiatriańska?
Główną i żelazną zasadą diety witariańskiej jest oczywiście spożywanie surowego jedzenia lub takiego, którego temperatura podgrzania nie przekracza 42 stopni Celsjusza. Dlaczego? Ponieważ wszelkie enzymy, minerały i składniki odżywcze zachowują się w jedzeniu przy temperaturze nie większej niż podana. Wszelkie pożywienie oddane jakiejkolwiek obróbce termicznej możemy wykluczyć z jadłospisu. Nie jest to jednak takie łatwe jak się nam wydaje. Przygotowany w taki sposób posiłek jest lekko ciepły. Dodatkowo dochodzi jeszcze jedna reguła mówiąca, że należy go spożywać gdy osiągnie mniej więcej temperaturę pokojową.
Witarianinem może być zarówno smakosz mięsa ale zazwyczaj są nimi weganie i wegetarianie. Spożywanie surowego mięsa nie należy do rzeczy najsmaczniejszych ani najzdrowszych.
Przechodząc na taki sposób odżywiania powinniśmy przede wszystkim zmniejszyć spożywaną ilość lub wykluczyć całkowicie te produkty z jadłospisu, gdyż zakwaszają one nasz organizm. Odżywianie opiera się głównie na warzywach, owocach, orzechach, glonach i wszystkim co jest bliskie natury. Bób, buraki, kasza jęczmienna, szparagi, ananasy, brzoskwinie czy figi są jak najbardziej mile widziane. Poza tym wszystkie produkty pochodzące z konserw, słoików czy innych opakowań podtrzymujących żywność już przerobioną termicznie wypadają z naszego stołu. Większość witarian nie może narzekać na brak różnorodności wśród przygotowywanych posiłków jednak narzekają na silną chęć powrotu do „normalnego jedzenia”, które jest niestety zakazane. Są to miedzy innymi np. chleb, kotlet czy choćby twaróg.
A co z herbatą czy kawą? Przecież, żeby je przygotować należy zalać je wrzątkiem lub wodą, która ma więcej niż 42 stopnie Celsjusza? Większość witarian robi tutaj wyjątek. W ich diecie dozwolone jest spożywanie herbat czy innych napoi wymagających użycia ciepłej wody. Jedynie ci najbardziej radykalni rezygnują z ich zatrzymania w swojej diecie.
Ile mogę schudnąć na diecie witariańskiej?
Samo zmienienie sposobu odżywiania czyli pozbycie się rzeczy smażonych, pieczonych czy gotowanych zmniejszy wielokrotnie kaloryczność spożywanych posiłków. Przyczyni się do sporego spadku wagi. Jednakże przy rezygnacji z diety i powrotu do starych nawyków w szybszym tempie uda nam się powrotem przytyć i być może „poprawić” swoją nadwagę.
Dieta witariańska – podsumowanie
Nie dla każdego jest przeznaczony witarianizm. Jedni skarżą się na brak niektórych witamin w diecie a co najważniejsze na brak podstawowego czynnika budulcowego czyli białka. Z drugiej strony witarianie zachwalają skuteczność tej diety względem jej właściwości odchudzających i odtruwających wskazując na przypływ zdrowia i energii.