Dieta antygrzybicza – wspomóż walkę z grzybica za pomocą diety

377
Rate this post

Dieta mająca na celu zwalczanie grzybicy w organizmie zakłada przede wszystkim zmniejszenie ilości dostarczanych węglowodanów. Dlatego jej podstawą stają się warzywa i produkty białkowe. Wprowadzenie tych produktów do jadłospisu ma na celu wstrzymanie rozwoju chorób grzybiczych. Zatem, jeśli ktoś chce uchronić swój przewód pokarmowy przed atakiem drożdży lub grzybów, może śmiało posilić się zasadami rządzącymi tą dietą.

Skąd bierze się grzybica i jak w walce z nią może pomóc dieta antygrzybicza?

Grzybica spowodowana jest chorobotwórczymi grzybami i może być zarówno miejscowa jak i ogólna. Głównym szkodnikiem w takim wypadku jest bakteria zwana Candida albicans. Jest to drożdżak zagnieżdżający się w układzie rodnym, jelitach, przełyku i gardle. Normalnie nie stwarza zagrożenia, ale tylko wtedy kiedy ludzki układ odpornościowy funkcjonuje jak należy. W innym wypadku przy osłabionym systemie immunologicznym, wyczerpaniu organizmu, stresie, kuracjach antybiotykowych, depresji, niewłaściwej diecie, braku snu i wypoczynku, piciu nieprzegotowanej wody, zażywaniu hormonów sterydowych, używaniu wspólnych ręczników itp. może wystąpić grzybica. Można to rozpoznać po gazach, zaburzeniu trawienia, wzdęciach, wahaniach nastroju, uczuciu zmęczenia, ogólnym wyczerpaniu, zaburzeniach snu, niechęci do działania, wzmożonej potliwości, stanach zapalnych, drażliwości oraz ciągłym przeziębieniu.

Dieta antygrzybicza – jak pozbyć się grzyba?

Dieta, której celem jest zapobiegnięcie grzybicy w organizmie ma w sobie kilka założeń. Chodzi w niej o:

  • eliminację z codziennego jedzenia cukru i produktów, które go zawierają, z tej racji, iż w jelitach zostaje szybko rozłożony do cukrów prostych i z dlatego staje się mega atrakcyjną pożywką dla bakterii.
  • eliminację produktów z pszennej mąki czyli białych makaronów, pieczywa, ciasta, pierogów, naleśników.
  • niejedzeniu owoców, które mają w sobie sporo cukru. Chodzi o banany, pomarańcze, gruszki, suszone owoce.
  • eliminację z diety serów pleśniowych
  • eliminację produktów na bazie drożdży, tj. piwo, wino.

Dozwala się jedzenie ryżu brązowego, kaszy jęczmiennej, gryczanej czy też pieczywa na zakwasie. Posiłki powinny zostać rozłożone, tak aby były spożywane regularnie. W tym trzeba pamiętać o włączeniu do jadłospisu głównie produktów bogatych w białko (mleko, jogurty naturalne, sery białe, sery żółte, drób, ryby, jaja) oraz warzyw – ziemniaki, marchew, pietruszka, seler, brokuły, kalafior, kapusta, fasola, bób, soja, soczewica.

Na czym oprzeć swój jadłospis na diecie antygrzybiczej

Oczywiście istnieje sposób na to, aby cały czas cieszyć się „życiem bez grzyba”. Wskazane produkty pomagają zarówno zapobiegać, jak i leczyć grzybicę. Są to:

  • warzywa – w profilaktyce i leczeniu grzybicy pokarmowej zaleca się przede wszystkim: seler, ogórki, brokuły, kalafior, sałatę, szpinak, cukinię, cebulę, czosnek, pietruszkę, szparagi, botwinkę, brukselkę, kapustę (niekwaszoną), surową marchew, szczypior, kalarepę, rzodkiewkę, por, soczewicę, fasolkę szparagową i zielony groszek;
  • owoce w niedużych ilościach, przede wszystkim: cytryna, żurawina, kwaśne jabłka, brzoskwinia, morela, jagody, maliny, wiśnie, kiwi, grejpfruty;
  • przetwory mleczne – naturalne jogurty, maślanki, kefiry, sery twarogowe;
  • mięso drobiowe i wołowe, ryby i jajka;
  • mąka razowa, makaron pełnoziarnisty, płatki owsiane, pieczywo razowe na zakwasie, ryż dziki oraz brązowy, maca razowa, kasza jaglana, kasza gryczana oraz jęczmienna;
  • olej lniany i rzepakowy, oliwa z oliwek;
  • orzechy, pestki słonecznika, pestki dyni i sezamu;
  • herbaty ziołowe, woda z cytryną, soki warzywne;
  • świeże i suszone zioła.

Pilnując wszystkich tych założeń diety oraz przestrzeganie podanego jadłospisu można pozbyć się dolegliwości żołądkowych, a do tego skutecznie zapobiec rozwojowi bakterii w organizmie.