Dieta rodzinna jest bogata we wszystkie składniki pokarmowe, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Warto stosować tego rodzaju dietę regularnie, a więc np. przez dwa tygodnie, robiąc dwa tygodnie przerwy. Nie ulega żadnej wątpliwości, że do podstawowych produktów w codziennym pożywieniu należą:
- produkty zbożowe,
- mleko,
- sery,
- ziemniaki i tłuszcze w ograniczonej ilości,
- warzywa
- owoce,
- nasiona roślin strączkowych.
Produkty te, spożyte w ilościach zgodnych z normami żywieniowymi, pokrywają w większości zapotrzebowanie na białko, składniki mineralne i witaminy.
Warto tutaj wspomnieć o mięsie zwierząt rzeźnych, ryb i drobiu oraz ich przetworach oraz jajach, które powinny być spożywane w mniejszych ilościach, gdyż uzupełniają pokrycie zapotrzebowania głównie na białko.
Dlaczego o tym wspominamy? Dlatego, że dieta rodzinna jest dietą skierowaną dla całej rodziny, zarówno dla dorosłych, dzieci jak również dorastającej młodzieży. Powinna to być dieta oparta na ustaleniu prawidłowej racji pokarmowej i ułożeniu odpowiedniej struktury produktów żywnościowych oraz odpowiednich proporcji niezbędnych składników pokarmowych takich jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne.
Zasady stosowane w diecie rodzinnej
Jedną z głównych zasad, o której nie powinni zapominać dorośli członkowie rodziny, jest ta która głosi, że bardziej kaloryczne pokarmy powinny być spożywane przez dzieci. Mowa tutaj o produktach bogatych w białko i węglowodany. W diecie dorosłych powinny dominować witaminy oraz błonnik.
Co powinniśmy spożywać w diecie rodzinnej?
W diecie rodzinnej powinny dominować przede wszystkim bogate w błonnik pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, ryby oraz owoce i warzywa. Należy spożywać spore ilości warzyw w postaci marchwi, ogórka zielonego oraz papryki. Warzywa powinno się zjadać w postaci duszonej, gotowanej na parze oraz naturalnej.
Przykładowy jadłospisy (jednodniowy) diety rodzinnej:
śniadanie:
- kromka chleba pełnoziarnistego z pastą jajeczną i zielonym ogórkiem.
drugie śniadanie:
- szklanka soku ze świeżo wyciśniętych owoców.
obiad:
- talerz zupy warzywnej z dodatkiem łyżeczki oliwy oraz żółtka,
- ziemniaki upieczone we folii lub ugotowane w mundurkach,
- surówka ze świeżych warzyw.
kolacja:
- omlet z groszkiem i szczypiorkiem.
W kwestii napojów warto popijać wodą niegazowaną, zieloną lub ziołową herbatką.