Dieta sokowa – pijesz i chudniesz! Smaczny sposób na zrzucenie kilogramów

349
Rate this post

Świeżo wyciskane soki jako alternatywa dla pięknej sylwetki i dobrego, lekkiego samopoczucia staje się coraz popularniejsza. Mimo tego że mówi się, że więcej korzyści ma zjedzenie owocu, to spożywanie soków również ma swoje zalety. Jedną z przodujących to ta, że w takim soku można zmieścić naprawę wiele różnych warzyw i owoców, potęgując tym samy ich bombę witaminową dostarczaną dla organizmu. Mniejsza podaż błonnika w taki sposób może pomóc tym , którzy cierpią przez choroby wrzodowe lub stany zapalne jelit. Ponadto dieta ta faktycznie przynosi rezultaty nie tylko w postaci zgubionych kilogramów, ale również stanowi świetny detoks dla organizmu. Po oczyszczeniu organizmu z kofeiny, rafinowanego cukru, rafinowanych tłuszczów i innych szkodliwych substancji przez 72 godziny oraz odżywieniu go świeżo wyciskanymi sokami owocowymi i warzywnymi, układ nerwowy staje się bardziej wyciszony i można zauważyć tzw. lotność umysłu. Po sokowym oczyszczaniu będziesz też miała mniejszą pokusę, by jeść niezdrowe jedzenie. Rzadko zdarza się, by ktoś po tego typu detoksie, wrócił do dawnych nawyków żywieniowych. Bo kto raz zasmakuje lekkości „płynącej” z możliwości diety sokowej, będzie chciał czuć się tak już zawsze

Zasady diety sokowej

Bezwarunkowo każdy, kto ma ją w planach, musi się do sokowej diety przygotować. Ważne jest zarówno odpowiednie nastawienie psychiczne, jak i pozbycie się zapasów z lodówki, tak by Cię nie kusiły. Słowo klucz to świeżo wyciskane soki, bowiem dieta sokowa nie może opierać się na kupowanych sokach z kartonu zawierających cukier i konserwanty, więc przed przystąpieniem do diety należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość owoców i warzyw.

Dietę sokową można nazwać swojego rodzaju dieta wegetariańską. W czasie trwania dopuszcza się wyłącznie soki wyciśnięte ze świeżych owoców i warzyw.

 • Soki należy spożywać regularnie o stałej porze każdego dnia, w ilości 5–6 na dobę.
 • Czas trwania diety to 5-7 dni.
 • Dieta może być stosowana nie częściej niż jeden raz na kwartał.
 • Każdy posiłek przygotowany jest na bazie świeżych owoców i warzyw, z których wyciskamy sok. Do płynu nie należy dodawać żadnych dodatków w postaci płatków, otrębów itp. Nie należy również rozcieńczać soku wodą.
 • Każdy sokowy posiłek, powinien zajmować ok. 0,5 l pojemności. Oznacza to, że dobowa porcja soków stanowi ok. 2,5–3 litrów.
 • Podczas diety nie dopuszcza się spożywania żadnych pokarmów o stałej konsystencji.
 • Ostatni sok należy wypić nie później niż dwie godziny przed snem.

Efekty diety sokowej

Dieta sokowa w większości przypadków stosowana jest jako alternatywa dla oczyszczenia organizmu z nagromadzonych toksyn, co w rezultacie przyczynia się do utraty masy ciała. Podczas jej trwania dostarczamy organizmowi posiłki jedynie w postaci płynnej, więc to, że nie dostarcza się niczego w innej postaci, a zarazem poprzez oczyszczenie jelit z nagromadzonych i niewydalonych wcześniej zbędnych produktów przemiany materii daje złudzenie utraty masy ciała. Ponadto dobre nawodnienie sprawia, że tracona jest również zatrzymana w organizmie woda.

Dieta podstawowa, pełna warzyw i owoców, błonnika pokarmowego i wody oraz uboga w żywność wysoko przetworzoną, nie będzie powodowała gromadzenia wielu toksyn w organizmie. Ważnym jest, aby racjonalna dieta była stosowana przez całe życie, a nie wyłącznie raz na kwartał, jak to jest w przypadku diety sokowej.

Detoks sokami – nie dla wszystkich

Oczywiście jak w przypadku każdej zmianie w żywieniu, warto wcześniej zasięgnąć porady specjalisty. W przypadku tej diety, podjąć jej raczej nie zaleca się kobietom planującym macierzyństwo, kobietom ciężarnym oraz w okresie laktacji, ponadto dzieciom, młodzieży dorastającej i osobom starszym. Nie zaleca się diety sokowej osobom o dużej aktywności fizycznej.

Przykładowy przepis na sok detoks

 • 4 jabłka
 • 2 plasterki cytryny ze skórką
 • 2 grubsze plasterki ogórka
 • 2 łodygi selera naciowego
 • 2 kawałek świeżego imbiru o grubości 6 cm

Jabłko i ogórek są niesamowitymi składnikami oczyszczającymi. Seler pomaga wypłukać z niego nadmiar dwutlenku węgla i obniża kwasowość. Imbir to z kolei znany naturalny antybiotyk oraz środek udrożniający górne drogi oddechowe. Cytryna wyjątkowo skutecznie usuwa szkodliwe bakterie i toksyny z jelit oraz oczyszcza wątrobę i nerki.

Warto mieć na uwadze, że dieta sokowa powoduje różne reakcje u różnych osób. Niektórzy w trakcie takiej diety czują się pełni energii, są w doskonałym nastroju i dosłownie mają tyle siły, że mogliby góry przenosić, jednakże inni tak drastyczne ograniczenie spożywanych pokarmów mogą znosić źle. W takim przypadku mogą pojawić się: drażliwość, złe samopoczucie, apatia, zmęczenie, zaparcia i ciągłe myślenie o jedzeniu oraz niepohamowany apetyt. Należy wsłuchać się w swój organizm, jeśli nie reaguje on najlepiej, to znak, że nie należy kontynuować takiej diety.