Pamięć poprzez dietę

324
Rate this post

Wśród licznych diet wymienić należy między innymi dietę wspomagającą pamięć. Zazwyczaj problemy z pamięcią kojarzą się ze starzeniem się. Jednakże współcześnie problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem dotykają również ludzi młodych. Dlatego też zamiast sięgać po tabletki lepiej zacząć od diety wspomagającej pamięć.

Pożywienie jest elementem, który bezpośrednio wpływa na odpowiednie funkcjonowanie organizmu, w tym na pamięć, myślenie, koncentrację. Potrzebny jest do tego odpowiedni nakład energii. Wśród licznych składników, substratów energetycznych, które są istotne dla ludzkiego organizmu, węglowodany dodatkowo zajmują się także właściwym funkcjonowaniem mózgu, szczególnie dlatego, że glukoza jest jedynym źródłem energii dla ośrodkowego układu nerwowego. Najwięcej i w najzdrowszej formie glukozy znajduje się między innymi w brązowym ryżu, gruboziarnistych kaszach, pieczywie z grubego przemiału, pestkach, ziarnach i owocach.

Jednocześnie trzeba mieć świadomość tego, że białko jest głównym składnikiem budującym mózg, a także odpowiedzialne są one za odbudowę i regenerację zniszczonych neuronów i połączeń między nimi. Niedobór białka wpływa zatem między innymi na utrudnienia oraz zahamowania procesów myślowych, które zachodzą w mózgu. Najlepszym źródłem białka są mięsa, wędliny, drób, ryby, mleko, sery oraz jajka.

Oprócz tego istotne są tłuszcze, potas, cynk, które opóźniają procesy starzenia, odpowiadają za właściwe ukrwienie i dotlenienie mózgu. Tłuszcze znaleźć można na przykład w ziarnach soi, orzeszkach ziemnych, włoskich, żółtku jaj, kiełkach pszenicy. Potas i cynk odpowiadają przede wszystkim za dostarczanie tlenu do mózgu i ułatwiają jasne myślenie. Dostępne są głównie w nasionach roślin strączkowych, ziemniakach, selerze, marchwi, pomidorach, bananach, śliwkach, porzeczkach czy suszonych owocach.

Przykładowy jadłospis, który idealnie ilustrowałby dietę wspomagającą pamięć może być chociażby:

  • Śniadanie: chleb żytni razowy z soją i słonecznikiem, masło, sałata, szynka drobiowa, ser żółty, pomidor, natka pietruszki, herbata zielona
  • Drugie śniadanie: banan, kefir naturalny
  • Obiad: ziemniaki gotowane, mięso z piersi kurczaka pieczone w przyprawach, olej do pieczenia, fasolka szparagowa gotowana, sok wieloowocowy
  • Przekąska: orzechy włoskie
  • Kolacja: chleb żytni razowy wieloziarnisty, masło, sałata, tuńczyk w sosie własnym, kiełki soi, sok marchwiowy