Zdrowe żywienie

374
Rate this post

Kierując się złotą zasadą „jesteś tym co jesz” należy pamiętać ,że nasz organizm to świątynia i nie należy wrzucać do niej byle czego. Należy kierować się kilkoma zasadami zdrowego żywienia. Pierwszą najważniejszą jest to ,aby nie rezygnować z żadnych składników pokarmowych. Organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zarówno tłuszczy , białek jak i cukrów. Błędem jest więc rezygnowanie z któregokolwiek, należy jedynie ograniczyć spożywanie cukrów i tłuszczy do takiego poziomu by nie wpływały one zanadto negatywnie na nasz organizm. Ograniczeniu ulec również powinny sól, biały cukier,mleko krowie, herbata i kawa oraz alkohol.

Kolejnym lecz często zapomnianym punktem jest dokładne przeżuwanie pokarmu. Trzeba pamiętać ,że proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej ,więc dobrze przeżuty produkt przyspiesza metabolizm. Ważne jest by nie zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia oraz nie piciu jej podczas obiadu. Wbrew przyjętej normie dodawania do posiłków „kompotów” nie powinno się tego robić ,rozcieńcza on bowiem soki trawienne powodując gazy i wzdęcia. Dodatkowo popijając jedzenie zjadamy go więcej niż jedząc go bez napoju.

Ważna jest też obecność warzyw i owoców,najlepiej ekologicznych i świeżych ,nieprzetworzonych. Są one bowiem bogate w sole mineralne,błonnik, witaminy i cukry.

W zdrowym odżywianiu ważna jest ilość i częstotliwość spożywanych posiłków. Optymalna ilość posiłków powinna wynosić około 5-6 w równych odstępach czasowych z zastrzeżeniem ,że ostatni posiłek zjedzony powinien być najpóźniej około 3 godzin przed snem. Pamiętać należy ,że prawidłowe odżywianie zaczyna się zaraz po urodzeniu, nie należy więc przekarmiać dzieci, przyzwyczajać ich do nadmiernej ilości słodyczy czy ulegać ich niechęciom do jakiś dań. Różnymi sposobami można przekonać niejadków do próbowania nowych pokarmów tak by w późniejszym czasie nie miały problemów z problemami żołądkowymi, trawiennymi i ogólnie z dobrym stanem zdrowia.

Poprzedni artykułWpływ pór roku na odchudzanie
Następny artykułZbyt restrykcyjna dieta
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com