Zbyt restrykcyjna dieta

143
Rate this post

Decydując się na odchudzanie bardzo często mylimy stosowanie diety z całkowitym procesem odchudzania,na który składa się nie tylko dieta,ale również ćwiczenia fizyczne. Myślimy, że wybierając dietę,która uboga jest w składniki pokarmowe stracimy większy nadbagaż kilogramów w szybszym tempie. Wybieranie diet, które ograniczają któryś ze składników pokarmowych – nie mam tu na myśli ograniczenia potraw z zawartością złych tłuszczy czy cukrów- tylko ograniczenie lub nawet całkowite wyeliminowanie z jadłospisu białek, lub węglowodanów itp. , spowodować może więcej negatywnych niż pozytywnych skutków dla naszego organizmu. Tego samego tyczy się diet, które polegają na ograniczeniu całkowitej ilości jedzenia, albo wiecznym liczeniu kalorii. FAKT, diety ograniczające spożycie niektórych składników spowodują utratę kilogramów,ale jednocześnie spowodują braki witamin w organizmie, brak energii, którą można spożytkować na codzienne życie. Poza tym zdrowe chudnięcie powinno utrzymywać się do KILOGRAMA maksymalnie w ciągu tygodnia, a nie DZIESIĘCIU. Ludzie, którzy decydują się na restrykcyjne diety to z reguły osoby z dużą nadwagą lub już otyłe, które w szybkim tempie chcą pozbyć się tego co im przeszkadza, wiedząc ,że szybka utrata wagi, to mnie wyrzeczeń z ich strony. W końcu to diety cud, które trwają maksymalnie 2 miesiące (zazwyczaj).

Bardzo często wspomniane diety są również powodem złego samopoczucia , szarej cery i wypadających włosów oraz o czym zazwyczaj się nie myśli są powodem wielu chorób, których leczenie do najprzyjemniejszych i najtańszych nie należy. Powodować mogą depresję, stany lękowe, rozdrażnienie, apatyczność problemów z koncentracją, bezsenności. Dodatkowo powodują u 90% prowadzących restrykcyjne diety problemy żołądkowe, problemy z układem trawiennym i pokarmowym, obciążają wątrobę i nerki,powodują bóle głowy i problemy z ciśnieniem krwi. Warto również wspomnieć o zaburzeniach hormonalnych , które prowadzić mogą nawet do BEZPŁODNOŚCI. Czy warto stosować restrykcyjne diety ,tylko dlatego,że efekty są widoczne znacznie szybciej ? Absolutnie nie, chyba,że z utęsknieniem czekamy na efekt jo jo oraz na wizyty u lekarzy w celu ratowania zdrowia.

Poprzedni artykułZdrowe żywienie
Następny artykułOdchudzanie na co dzień
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com