Wpływ pór roku na odchudzanie

208
Rate this post

Bardzo często usłyszeć można ,że nie należy przejmować się, gdy na zimę nasza waga zaczyna nieznacznie się zwiększać, a na lato maleć. Nie jest w tym nic dziwnego. Wszystkie żywe organizmy, w tym i organizmy ludzkie zależne są od ekosystemu i od otaczającego ich świata. Na zimę ,kiedy temperatura otoczenia spada ,organizm żywych stworzeń musi „ogrzewać” dodatkowo organizm by nie dopuścić do przemarznięcia. Dodatkową energię zdobyć musi z pokarmów ,które są spożywane w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest to,by podczas zimy dostarczane były produkty z dużą zawartością białka i tłuszczy zwierzęcych, gdyż właśnie one są najbardziej bogate w kalorie i energię. Waga zazwyczaj nieznacznie podnosi się ze względu na wspomniane składniki pokarmowe, spalane one jednak są na termoregulację organizmu.

Podczas lata ,kiedy temperatura na zewnątrz z reguły jest bardzo wysoka, organizm pozbywa się kalorii samoczynnie – pocąc się i zmniejszając uczucie głodu, zwiększając przy tym uczucie łaknienia. Podczas upałów, organizm ludzki przyzwyczajony do standardowej temperatury, która zarazem jest dla niego optymalna powoduje przegrzanie organizmu w postaci potu. Razem z potem na zewnątrz wydalane są substancje dla człowieka szkodliwe, a duża ilość spożywanych napojów przyspiesza metabolizm powodując częstsze wypróżniania się co samoczynnie ma wpływ na poziom wagi .Duże znaczenie również ma to jakie pokarmy dostarczane są do organizmu- w lato do wyboru mamy nie tylko mięsa, ale szeroki wachlarz owoców i warzyw, które mają pozytywny wpływ na organizm. Zima jest niestety uboga w pożywienie, zastępuje się zatem zdrową żywność głównie potrawami mięsnymi, ewentualnie warzywami mrożonymi, które nie mają niestety tak dużej zawartości witamin jak warzywa świeże.

Poprzedni artykułCzy otyłość jest chorobą?
Następny artykułZdrowe żywienie
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com