Ziemniaki w diecie

353
Rate this post

Poczciwy i nieodzowny składnik naszej rodzimej kuchni. Ziemniak. Wokół niego krążą różne żywieniowe mity, że rozpycha żołądek i tuczy. Nic bardziej mylnego. Oto cała prawda o tym niedocenionym warzywie:

w 100 gramach świeżego ziemniaka znajdziemy takie składniki pokarmowe jak :
sód- 7 mg
potas- 415-491 mg (najwięcej w odmianie późnej)
wapń- 4 mg
fosfor- 52-61 mg (najwięcej w odmianie późnej)
magnez- 23 mg
żelazo- 0,5 mg
witamina C- 11-16 mg (najwięcej w odmianie wczesnej)
białko- 1,9 g
tłuszcz- 0,1 g
węglowodany- 16,3-20,5 g (najwięcej w odmianie późnej)

Ziemniak jest źródłem cennego białka, choć nie zawiera go wiele, jest ono bardzo wartościowe. Zawiera również łatwo strawne węglowodany. Dzięki sporej zawartości potasu- jest sprzymierzeńcem naszego serca. Najnowsze badania wykazują także, że ziemniak może zapobiegać nowotworom i poprawiać działanie naszego systemu odpornościowego.
Błonnik zawarty w bulwach reguluje pracę jelit- ma to znaczenie w zapobieganiu między innymi nowotworom jelita grubego.
Jak przygotować ziemniaki by były zdrowe? Najlepiej ugotować je na parze lub upiec w skórce. Jeśli zdecydujemy się na gotowane kartofle, gotujmy je w niewielkiej ilości wody i możliwie jak najkrócej, starajmy się nie przetrzymywać ugotowanych ziemniaków w wodzie, tracą wówczas wiele cennych składników. Mimo iż najwięcej dobroci kryje się w skórce i tuż pod nią, należy obierać ziemniaki dokładnie. Często kupne ziemniaki są opryskiwane, mogą również zawierać solaninę, która w większej ilości znajduje się w zielonych i kiełkujących ziemniakach. Wartość kaloryczna tego warzywa zależy od sposobu jego przygotowania. Te na parze, są znacznie zdrowsze i mniej kaloryczne niż frytki czy opiekane na tłuszczu.