Któż z nas nie lubi bananów? Najlepsze są do szejków, koktajli, na surowo. Należy wiedzieć, że banan oprócz słodkiego i specyficznego smaku to kopalnia witamin i minerałów. Może niektórzy nie wiedzą, ale banan pomaga zapobiegać nowotworom, a nawet pomaga obniżyć cholesterol. Banan przywędrował do Indii z Malezji, a z Indii do Afryki. Tam też rośnie do dziś. W Afryce występuje do kilkunastu jego odmian, również banan zielony, który traktowany jest jak warzywo i tak jest przyrządzany. Owoce te rosnąc w promieniach afrykańskiego słońca, mają zupełnie inny smak od tego, który znamy w Polsce. Bardziej intensywny, słodki, w zależności od gatunku. Dieta bananowa tamtejszej ludności jest zatem bardziej zróżnicowana. Do Polski na eksport trafiają banany, które są jeszcze zielone i dojrzewają w specjalnych chłodniach. Niestety często są polewane chemikaliami, które przyśpieszają dojrzewanie. Takie banany są o niebo uboższe od tych rosnących na ziemi afrykańskiej. Dieta bananowa pomoże uzupełnić brakujące witaminy, takie jak B, C, K, E. Pozwoli obniżyć ciśnienie i jest po prostu pyszna.
Zła sława diety bananowej
Banany mają wysoki indeks glikemiczny, a indeks bardzo dojrzałych bananów jest wyższy niż (<50), dlatego diabetycy powinni raczej unikać diety bananowej. Podobnie sprawa ma się z marchewką i ziemniakami. Jest również bardzo popularny i rozpowszechniony mit, że nie można jeść końcówek banana, gdyż są one rakotwórcze i mogą się przyczynić do późniejszych kłopotów ze zdrowiem. Banan jest również wysokokaloryczny i w zestawieniu z innymi wysokokalorycznymi owocami raczej się nie przysłuży w procesie odchudzania.
Dla kogo dieta bananowa
Dieta bananowa jest dietą krótkofalową, opartą prawie na jednym składniku. Dlatego nie może być stosowana przez długi czas. Maksymalnie może trwać od 3 do 1 miesiąca. Dieta bananowa jest idealna dla osób żyjących w ciągłym stresie i przemęczonych. Jeżeli wierzyć plotkom słynna japońska śpiewaczka operowa Kumiko Mori, schudła na niej około 7 kg. Co jest całkiem niezłym wynikiem. Należy jednak mieć świadomość, że szybka utrata wagi wiąże się najczęściej z bardzo szybkim jej powrotem do stanu poprzedniego, a nawet gorszego. Więc nie należy traktować diety bananowej jako odpowiedzi na otyłość. Dietę taką możemy zastosować, gdy zbliża się jakieś ważne wydarzenie, np. ślub, czy jakaś inna impreza, na której chcemy wyglądać szczuplej. Dieta bananowa nie jest trudna w zastosowaniu, a koktajle bananowe, jakie możemy podczas jej przebiegu stosować są po prostu pyszne. Gotowe dietetyczne koktajle, bardzo dobrze skomponowane, możemy kupić nawet w drogeriach typu Rossmann.
3 dniowy wariant diety bananowej
Podczas trzydniowego wariantu diety, która pozwala na zrzucenie do 3 kg, spożywamy w ciągu dnia 3 sztuki bananów, które popijamy mlekiem (do 3 szklanek) oraz wodą mineralną.
7 dniowy wariant diety bananowej
W tym wariancie, oprócz bananów, spożywamy również owsiankę w proporcjach do trzech posiłków dziennie. Owsianka ma to do siebie, że jest bardzo zapychająca, dlatego nawet nie stosując żadnej diety, jest idealna na śniadanie. Najlepsze płatki owsiane, to płatki górskie, ale nie błyskawiczne, tylko górskie, które należy dłużej gotować. Aby rano nie tracić niepotrzebnie czasu, można płatki przez noc utopić w mleku, a z rana zagotować, jak już będą odpowiednio napęczniałe. W związku z tym, że 7 dniowa dieta bananowa jest dłuższa, można ją urozmaicić małym jabłkiem między posiłkami.
Wariant hardcorowy diety bananowej
Miesięczny wariant diety jest przeznaczony dla osób wytrwałych, które mają nie jedną dietę za sobą i dużo samozaparcia. Oczywiście nie jemy samych bananów. W tej wersji diety bananowej spożywamy do 3 bananów dziennie plus obowiązkowo szklanka niegazowanej wody oraz lekkie posiłki komponowane według własnych upodobań. Eliminujemy słodycze, napoje słodkie, żywność wysoko przetworzoną oraz używki, typu alkohol. W tej opcji diety możemy schudnąć aż do 7 kg.