Prosto i szybko mówiąc znajdziecie tu przepisy na dietę przyjazną wątrobie, nie obciążającą jej pracy. Oczywiście głównym zadaniem jakie stawiamy sobie szykując obiad oparty na zasadach powyższej diety jest to by była lekka, prosta i smaczna. Jeżeli nie macie pomysłów, zerknijcie na poniższe propozycje.
Propozycja 1. Smaczna i prosta zupa brokułowa przyjazna wątrobie
Niezwykle sycąca, lekka i co najważniejsze zdrowa. Świetnie nadaje się na obiad. Jest bombą witaminową na, którą warto się skusić. Co więcej bardzo łatwo ją przygotować.
Składniki:
- 1/3 kwiatu brokuła
- 1 marchewka
- 1 większy ziemniak
- kawałek pietruszki
- kawałek selera
- odrobina soli
- woda
- 1 łyżeczka oleju słonecznikowego
Warzywa gotować należy do miękkości i co ważne zupę należy po ugotowaniu doprawić do smaku. Nie należy przesadzać szczególnie z solą, a łyżeczka oleju ma pozwolić witaminom typu ADEK rozpuścić się w tłuszczach co czynią lepiej niż w wodzie.
Propozycja 2. Jeżyki na wątrobę
Pod tą zachęcającą nazwą kryje się naprawdę proste danie. Czas jego przygotowania jest krótki a rezultat bardzo smaczny. Danie to można przygotowywać bez sosu pomidorowego. Poniżej znajdziecie przepis także i na niego.
Składniki „jeżyków”:
- Ok. 60g ugotowanego al. dente ryżu
- 1 marchewka
- białko jaja
- 200 g mielonego mięsa z szynki/schabu wieprzowego (w miarę chudej)
- Ostropest
- Przyprawy do smaku: sól, majeranek, bazylia
Składniki sosu :
- 2 pomidory bez skórki
- Łyżka wody
- (nie obowiązkowo) ¼ cukinii
- Ostropest
- Dodatkowo : sól, majeranek bądź szczypta bazylii
O czym należy pamiętać? By pod żadnym pozorem nie smażyć pulpetów. Należy je umieścić w gotującej się wodzie na dnie garnka. Jeżeli chcemy możemy je potem przenieść do sosu i podgotować razem z nim przez ok. 8 minut na wolnym ogniu. Sos powinien być gęsty, z widocznymi kawałkami warzyw.
Propozycja 3. Pstrąg
Mieliśmy już danie typowo warzywne oraz mięsne. Przyszedł czas podać wariant dla osób, które lubią rybę.
Jak przygotować rybę? Co będzie nam potrzebne :
- Pstrąg
- Sól
- 2 gałązki natki pietruszki
- 1 łyżeczka masła
Co ważne nie możemy jej smażyć! Dużym ułatwienie będzie kupienie od razu wypatroszonej ryby. Należy ją wtedy wyłącznie dokładnie umyć (szczególnie wewnątrz) ewentualnie pozbyć się łusek. Gotowego pstrąga zawijamy w folię, doprawiając. Władamy do piekarnika nie dłużej niż na 25 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Powinna nam wyjść miękka, smaczna i chuda rybka! Możemy ją podawać z ryżem (najlepiej brązowym), ziemniakami czy makaronem.
Wszystkie podane powyżej trzy propozycje dań są idealne dla osób będących na diecie wątrobowej. Ich lekkość z pewnością przyczyni się do mniejszego obciążenia wątroby a prostota przygotowania pozwoli nam spędzać mniej czasu na przygotowywaniu posiłków.