You are here:  / Najskuteczniejsze diety / Dieta wodna – czyli jak schudnąć za pomocą wody

Dieta wodna – czyli jak schudnąć za pomocą wody

Woda jest źródłem życia. W XXI wieku w wielu jeszcze krajach nadal jest dobrem deficytowym. Odwodnienie grozi śmiercią. W przypadku braku pożywienia, człowiek jest w stanie wytrzymać około 2 tygodni, bez wody kilka dni. Nie wspominając, że brak wody to śmierć w katuszach. Nadmiar wody w organizmie też nie jest korzystne, zwłaszcza dla naszej wagi. Większość diet powoduje odwodnienie, a co za tym idzie wrażenie utraty kilogramów. Również dieta wodna powoduje to, że nasza sylwetka wydaje się jakby szczuplejsza. Prawie wszystkie diety wymagają wysokiego nawilżenia organizmu, głównie wodą.

Na czym polega dieta wodna?

Spokojnie dieta wodna nie polega tylko na spożywaniu wody. Była by wtedy głodówką popularną w wielu wyznaniach religijnych, na przykład w Religi muzułmańskiej – Ramadan. Dieta wodna polega na piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu doby, w odpowiednich odstępach czasowych. Dzień najlepiej zacząć gorącą wodą z cytryną, a następnie w ciągu dnia uzupełniać płyny już chłodną wodą, gdyż nasze ciało musi ją ogrzać zużywając to tego kalorii. Wodę należy wypić 15 minut przed każdym posiłkiem, który powinien być lekko strawny i najlepiej zaplanowany w regularnych odstępach czasu. Jeśli mamy zaplanowany posiłek, a poczujemy silny głód, najlepiej załagodzić go szklanką wody. Jeśli to nie pomoże, wówczas sięgamy po zdrową przekąskę, na przykład roladkę z sałaty i chudej szynki z nisko tłuszczowym serem.

Czym można zastąpić lub uzupełnić wodę w diecie wodnej?

Oczywiście wodę możemy pić na przemian z innymi niesłodzonymi płynami, takimi jak herbatki owocowe, ziołowe oraz przeczyszczające, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, jak zespół jelita drażliwego, itp. Wybierajmy najlepiej wodę niegazowaną i mineralną, która jest dodatkowo wzbogacona o pierwiastki takie jak potas, wapń, magnez, sód. Nie ma też przeciwwskazań, co do spożywania kawy niesłodzonej z chudym mlekiem.

Jak wyliczyć odpowiednią ilość wodny w diecie wodnej?

To bardzo proste kilogramy mnożymy przez liczbę 40. Przykładowo 50 razy 40 równa się 2000 mililitrów, co daje 2 litry dziennie. Niektóre osoby nie lubią pić samej wody, albo nie są w stanie wypić aż 2 litrów płynów. Wówczas ilość wody lub innych dozwolonych płynów przyjmujemy w sposób intuicyjny, tyle ile możemy. Istotne jest aby wody nie pić całymi haustami, tylko drobnymi łyczkami, a jej smak możemy urozmaić sobie kawałkami świeżych owoców lub miętą.

Felietony: