Wielokrotnie przez lekarzy, dietetyków bądź nawet psychologów zalecane są potrawy lekko strawne, inaczej łatwo strawne. Dlatego też między innymi opracowana została dieta łatwo strawna. Wśród nich również są różne rodzaje diet łatwo strawnych, ale wszystkie oparte są na jednej podstawowej, która jest swego rodzaju źródłem i bazą dla wszystkich kolejnych.
Dieta łatwo strawna jest zalecana przede wszystkim przy stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, przy nadmiernej pobudliwości jelita grubego, w nowotworach przewodu pokarmowego, chorobach nerek i dróg moczowych, chorobach infekcyjnych z gorączką, stanach zapalnych płuc i opłucnej, przewlekłych chorobach układu oddechowego z rozedmą, zaburzeniach krążenia płucnego, przy rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, dla długo leżących, gdy występują u nich zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, a nawet dla osób w wieku podeszłym.
Głównym zadaniem dla tej diety jest dostarczenie wszystkich potrzebnych składników pokarmowych do organizmu z jednoczesnym ograniczeniem produktów i potraw ciężko strawnych. Jednocześnie jest to dieta, która stanowi swego rodzaju modyfikację żywienia racjonalnego ludzi zdrowych. Praktycznie jedyną różnicą jest wybieranie potraw i produktów łatwo strawnych, a także wszelkich technik sporządzania posiłków, które sprawią, że potrawa będzie łatwo przyswajalna.
Ważne jest, aby w diecie łatwo strawnej zmniejszyć ilość dostarczanego błonnika pokarmowego i jednocześnie uczynić go mniej drażniącym, co można zrobić na przykład poprzez dobór delikatnych warzyw, dojrzałych owoców, obieranie, gotowanie, przecieranie przez sito, miksowanie, podawanie przecierów i soków, stosowanie oczyszczonych produktów zbożowych. Jeśli chodzi o pieczywo pełnoziarniste to zalecane jest stosowanie tylko chleba pszennego – grahama.
Posiłków w ciągu dnia powinno być cztery lub pięć, regularnie o określonych godzinach w niewielkich objętościach, a ostatni posiłek powinien być około dwie godziny przed snem. W zależności od zapotrzebowania dietę tę można modyfikować pod względem zawartości energii, składników pokarmowych czy produktów spożywczych.
Przykładem diety łatwo strawnej podstawowej może być chociażby:
- I śniadanie – kawa zbożowa z mlekiem, pieczywo pszenne, pasta z kurczaka i warzyw, powidła śliwkowe
- II śniadanie – napój owocowy, bułka z masłem i serem twarogowym
- Obiad – żurek z pieczywem, klopsy wołowe gotowane w sosie cytrynowym, ziemniaki puree, sałatka z pomidorów bez skórki, kompot przetarty jabłek
- Podwieczorek – galaretka owocowa, herbatniki
- Kolacja – pierogi leniwe, sałatka z włoszczyzny z olejem, herbata ziołowa