Jedzenie samo w sobie jest niezwykle ważnym elementem życia każdego człowieka. Jednakże jakość odżywiania się wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli dieta jest rozsądna i mądrze skomponowana uznawana jest za jeden z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Jeśli chodzi o prawidłowe odżywianie to powinno się ono opierać na takich składnikach, jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne i woda. Porcję każdego z tych składników należy dostarczać naszemu organizmowi codziennie. Można to osiągnąć przede wszystkim poprzez urozmaiconą dietę, ponieważ nie ma takiego produktu, czy grupy produktów, które zawierałyby wszystkie potrzebne składniki.
Każdy posiłek powinien zostać przemyślany pod kątem zbilansowania, czyli zawierania odpowiedniej ilości energii, składników pokarmowych, witamin i minerałów zależnie od wieku, płci, aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy, a także stanu fizjologicznego (np. dojrzewania, wzrostu u dzieci, ciąży, karmienia, stanów chorobowych itp.).
Niezwykle istotne jest, aby jadać przynajmniej trzy podstawowe posiłki dziennie o mniej więcej stałych porach, a najlepiej pięć posiłków dziennie. Jednocześnie śniadanie powinno być najbardziej energetyczne, a najmniej kolacja. Ponadto tej ostatniej nie powinno się spożywać później niż dwie lub trzy godziny przed snem. Mało tego, między głównymi posiłkami nie powinno się podjadać ani popijać. Pić najlepiej pół godziny przed lub po posiłku.
Każdy posiłek powinien być zrównoważony pod kątem produktów kwasotwórczych, a więc produktów zbożowych, mięsa, ryb, jajek oraz zasadotwórczych, a więc warzyw, owoców i produktów mlecznych. Ponadto powinny być one przygotowywane bezpośrednio przed spożyciem, nie przechowywane i nie odgrzewane wielokrotnie, gdyż tracą wartości odżywcze i mogą ulec zepsuciu.
Należy unikać produktów wysokoprzetworzonych, a także zawierających dużo soli, cukru, szkodliwych tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans oraz syntetycznych dodatków chemicznych (konserwujących, barwiących, smakowych, zapachowych i innych). Szczególnie szkodliwe są: biały cukier, sól, słodycze i alkohol. Jednocześnie posiłki powinny być nie tylko zdrowe, ale i smaczne, gdyż jedzenie ma sprawiać przyjemność.
A oto kilka przykazań dietetycznych, które warto zapamiętać i wprowadzić do swojego codziennego życia:
- Odmawiaj zjedzenia posiłku, który ci nie służy
- Nie spożywaj jednocześnie pokarmu tłustego i kwaśnego
- Nie łącz w jednym posiłku potraw ciężkostrawnych i tłustych
- Nie jedz owoców na deser po obiedzie i nie łącz ich z mlekiem zwierzęcym
- Nie łącz mięsa z nabiałem i z węglowodanami skrobiowymi (ziemniaki, biały chleb, biały makaron, biały ryż)
- Zimą jedz ciepłe posiłki, a latem chłodne
- Jedz zawsze śniadanie przed wyjściem z domu
- Wodę pij sam, mięsem dziel się z przyjacielem, a sól i cukier oddaj wrogowi
- Nie objadaj się, ale też nie dopuszczaj do głodzenia się
- Staraj się jeść w miarę możliwości naturalne produkty ekologiczne, aby w organizmie nie kumulowały się szkodliwe substancje