Kefiry i jogurty- zawierają białko o dużej wartości biologicznej, które jest łatwo przyswajalne oraz wapń, równie w łatwo przyswajalnej postaci. Korzystnie wpływają na skład flory jelitowej, działają przeciwmiażdżycowo dzięki zdolności obniżania poziomu cholesterolu, triglicerydów oraz lipidów we krwi. Można również pić mleko odtłuszczone lub o obniżonej zawartości tłuszczu- maja dzięki temu mniej cholesterolu.
soki owocowe i warzywne- ich wartość odżywcza jest oczywiście mniejsza, od produktów wyjściowych, czyli świeżych warzyw i soków, jednak warto je pić. Najzdrowsze są soki przecierowe i nektary, gdyż maja więcej witamin i błonnika. Zawsze patrzmy dokładnie na etykietę, czy soki są dosładzane- jeśli tak, zrezygnujmy i poszukajmy inne lub zróbmy sok samodzielnie. W sokach najwięcej jest wody, jest jej około 85-95% , w zależności od rodzaju soku. Godne polecenia są soki zawierające sporo beta-karotenu (prowitamina A) -marchwiowy oraz soki marchwiowo-owocowe, oraz witaminę c – ale tą występującą naturalnie- np. sok z czarnej porzeczki, cytrusów i pomidorów. W soku pomidorowym jest ok. 10 razy mniej prowitaminy A niż w marchwiowym. Zarówno witamina C jak i prowitamina A to doskonałe przeciwutleniacze, podobne działanie mają też flawonoidy, zawarte również w sokach. Flawonoidy (flawony, flawonole, antocyjanidy) mają także właściwości odtruwające, bakteriostatyczne i przeciwgnilne. W sokach znajdują się także związki mineralne, potasu jest więcej w stosunku do sodu (jego antagonisty) i ten stosunek jest korzystny dla gospodarki wodnej organizmu. Na rynku można spotkać soki wzbogacane w wapń- jest to korzystne ze względu na jego dobrą przyswajalność przy obecności kwasów organicznych, naturalnie zawartych w owocach. cennym związkiem zawartym w sokach jest błonnik- poprawia on perystaltykę, zapobiega zaparciom, obniża cholesterol, wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Soki warzywne i owocowe zalecamy rozcieńczać wodą, by obniżyć ich wartość energetyczną co przy diecie odchudzającej, ma istotne znaczenie.
wody mineralne- zawierają cenne minerały: magnez, wapń, sód, potas,fluor, jod, żelazo itp. Polecamy wody niegazowane, doskonale nawadniają organizm. Na rynku można kupić wody mineralne z sokiem- są ciekawą alternatywą, pod warunkiem, że nie są konserwowane. W takim wypadku, znacznie zdrowiej i taniej jest do zwykłej wody mineralnej wlać swój ulubiony sok.
zielona, czerwona herbata- tworzone podczas fermentacji liści związki polifenolowe, mają korzystne działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwrakowe, antyutleniające oraz przeciwbakteryjne. Godna polecenia dla każdego, oczywiście w rozsądnych ilościach ( gdyż zawiera także garbniki).