Czy diety są dla mnie?

213
Rate this post

Wiele osób zastanawia się, czy diety są dla nich. Aby określić, jak powinna wyglądać Twoja dieta musisz sobie zdefiniować cele, jakie chcesz osiągnąć poprzez zmiany w Twoim żywieniu.

Dieta to sposób odżywiania. Powszechnie za dietę uważa się specjalnie przygotowany program żywieniowy, najczęściej mający na celu redukcję masy ciała. W naszym serwisie tak przygotowane programy nazywać będziemy dietami, zaś słowo dieta odnosić się będzie do racjonalnego sposobu odżywiania.

Cele Twojej diety

Teraz musisz określić cele Twojej diety. Napisz na kartce, co chcesz zmienić w swojej diecie lub co masz zamiar osiągnąć. Chcesz schudnąć? Chcesz poprawić swoje samopoczucie? Chcesz zacząć zdrowo się odżywiać? Jeśli wiesz co chcesz osiągnąć to już jesteś blisko celu. Większość ludzi nie definiuje sobie celów, dlatego ich nigdy nie osiąga. Ty masz swój cel, możesz nawet określić go w sposób mierzalny, np. schudnę 5 kg w ciągu 2 miesięcy. Rama czasowa jest równie ważna co upragniony rezultat. Warto też zastanowić się, jak długo dany rezultat chcesz utrzymać.

Stosowanie diet odchudzających nie przyniesie trwałego efektu. Im szybciej schudniesz, tym trudniej będzie Ci utrzymać swoją wagę. Najskuteczniejsze jest długotrwałe odchudzanie polegające na eliminacji produktów sprzyjających tyciu, nie posiłków. Głodzenie się to najszybsza droga do przytycia. Nie będziesz się głodzić całe życie, a po zaprzestaniu „terapii” momentalnie wzbogacisz się o dodatkowe kilogramy.

Masz już cel, teraz musisz przygotować sobie plan – takim planem dla Ciebie będzie konkretna dieta odchudzająca. Warto połączyć taką dietę odchudzająca z trwałą eliminacją kilku produktów szkodliwych dla Twojej wagi lub zdrowia, np. słodyczy, tłustych potraw itd.

Diety odchudzające dają szybkie rezultaty, jednak nie są one długotrwałe. Stosowanie diet wymaga silnej woli w krótkim przedziale czasowym, co może być traktowane przez Ciebie, jako ciężki okres. Możesz „odbić sobie” czas wyrzeczeń po zakończeniu diety, co jeszcze gorzej wpłynie na czas utrzymania efektów.

Osobiście polecam Ci lepsze rozwiązanie. Zastanów się, czy sukcesywne wprowadzanie drobnych zmian w Twojej diecie będzie dla Ciebie ciężkim wysiłkiem, jak stosowanie intensywnych diet. Jeśli dodamy do tego korzystne efekty dla Twojego zdrowia, które osiągniesz przestrzegając zasad zdrowego żywienia to wybór wydaje się być prosty. Oczywiście jeżeli zależy Ci na osiągnięciu szybkich rezultatów to wybierz diety odchudzające.

Poprzedni artykułPsychologia diety
Następny artykułMedytacje nad odchudzającym piwem
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com