Czasami bywają sytuacje, niezależne od nas, które zmuszają nas jednocześnie do zmiany codziennego żywienia. Takim przypadkiem jest na przykład cukrzyca. Specjalnie dla osób cierpiących na tą chorobę przygotowana została dieta anty-cukrzycowa, dzięki której osoby takie mogą się czuć dobrze, w miarę zdrowo i posiadać względnie dobre samopoczucie.
Teoretycznie dieta anty-cukrzycowa powinna być jak najbardziej zbliżona do żywienia człowieka zdrowego. Ograniczenie przede wszystkim dotyczy tutaj ograniczenia w węglowodanach, szczególnie w słodyczach i przetworach, które zawierają duży dodatek cukru. Jednocześnie ograniczane są tłuszcze. Z kolei zwiększa się ilość białka w porównaniu z żywieniem zdrowego człowieka.
W diecie anty-cukrzycowej istotna jest kontrola ilości i jakości spożywanych potraw, a także ich rozłożenie na cały dzień. Przede wszystkim zasada ta odnosi się do węglowodanów. Chorzy na cukrzycę nie mogą na raz spożywać dużych ilości pokarmów, ale jednocześnie nie mogą pozostawać zbyt długo na czczo. Przyjmuje się też, że ilość posiłków dzienna powinna być jednakowa, a posiłki powinny być spożywane w jednakowych porach.
Istnieje kilkanaście produktów, które są zalecane właśnie w diecie anty-cukrzycowej, a mianowicie: pieczywo każdego rodzaju, szczególnie w formie chleba razowego, mleko dwuprocentowe, mleko w proszku odtłuszczone, ser biały twarogowy chudy, mięso, drób, ryby, wędliny chude, masło w ograniczonej ilości, cukier w bardzo ograniczonej ilości bądź w ogóle eliminacja go z dziennej diety, olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa, masła roślinne, wysokogatunkowa margaryna, majonez domowy.
Jednocześnie zabronione są w tej diecie między innymi: mleko pełne, mleko w proszku pełne, ser biały tłusty, ser żółty i topiony, żółtko jajka, mięso, ryby, drób tłusty, wątroba, mózg, nerki, wędliny wieprzowe tłuste, pasztety, śmietana, margaryna, smalec, słonina, łój wołowy i barani, cukier, wszystkie wyroby i przetwory z cukrem, miód.