Dieta cytrynowa nazywana również „lemon detox diet” – dieta pozwalająca zrzucić zbędnę kilogramy przy pomocy soku z cytryny

344
4.7/5 - (3 votes)

Dieta cytrynowa – dieta ze skrzywioną miną? Niekoniecznie. Mimo że dieta cytrynowa, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na owocu, który jedzony na surowo może wywoływać na twarzy grymas skrzywienia, to w diecie niekoniecznie musi do tego dochodzić. Pewnie już na samą myśl wielu z was się krzywi 😉 niepotrzebnie!

Dieta ta, oparta na cytrynie, zwana jest również zamiennie – „lemon detox diet”. Kuracja cytryną to bardzo dobry sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn, no i co najważniejsze podczas jej trwania można zrzucić parę zbędnych kilogramów!

Dlaczego warto wybrać dietę cytrynową?

Cytrynowa kuracja w pierwszej kolejności to bogactwo witaminy C, która wraz z dietą zostaje dostarczana organizmowi. Kwas cytrynowy to kwas, który jako jedyny łączy się w organizmie z wapniem, z czego finalnie tworzy się wyjątkowa sól. Podczas jej rozpuszczania organizmowi dostarcza się dodatkowo fosfor i wapń. Są to pierwiastki, które przyczyniają się do normalizowania przemiany materii i do regeneracji tkanki kostnej. Uzupełnienie niedoborów w postaci witamin, rozświetli cerę, zadziała z korzyścią na włosy i paznokcie oraz z pewnością dzięki temu wzrośnie energia. Podobno też odmładza.

Jak powszechnie wiadomo, sok z cytryny działa hamująco na apetyt, którego poskromienie w czasie każdej diety jest niezwykle ważne, bo nie prowadzi do bezsensownego i nic niedającego podjadania. Ponadto dzięki soku z cytryny wzrasta odporność organizmu, co jest niezwykle ważne w sezonie zimowym.

W rezultacie organizm oczyszczony z toksyn sam wyreguluje procesy, które w nim zachodzą, a w większości będzie to korzystne w skutkach jeśli chodzi o sam proces trawienia.

Zasady diety cytrynowej („lemon detox diet”)

W tej diecie nie chodzi o wprowadzenie do jadłospisu jakiś mega ograniczeń. Ważne jest żeby w czasie oczyszczania organizmu wprowadzać do niego tylko produkty pochodzenia naturalnego oraz pić dużo płynów – lemoniadę, napary lub po prostu wodę. Plan diety polega przed wszystkim na piciu soku z cytryną czyli naszej tzw. lemoniady. Na nią składają się – woda niegazowana, sok ze świeżo wyciśniętej cytryny, syropu klonowego (w celu dostarczenia energii) oraz imbiru lub ostrego pieprzu (w celu przyspieszenia przemiany materii). Nigdy nie należy słodzić cukrem! Powinno się ją pić zawsze 30 minut przed lub po posiłku, 3 do 5 razy dziennie.

Jak ją przygotować? To proste.

3/4 szklanki wody źródlanej połącz ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny (ilość zależy od dnia, na który przypada dzień diety). Na koniec dodaj szczyptę pieprzu cayenne oraz płaską łyżkę syropu klonowego i dokładnie wymieszaj.

Cas trwania detoksu na diecie cytrynowej

Istnieją dwa warianty trwania diety cytrynowej – 10dniowa lub 12dniowa. Pierwsza z nich to dieta właściwa i jej schemat wygląda następująco:

 • dzień 1 i 10 – 1 cytryna
 • dzień 2 i 9 – 2 cytryny
 • dzień 3 i 8 – 3 cytryny
 • dzień 4 i 7 – 4 cytryny
 • dzień 5 i 6 – 5 cytryny
 • = w ciągu 10 dni zużywamy 30 cytryn

Dieta 12dniowa:

 • dzień 1 i 12 – 5 cytryn
 • dzień 2 i 11 – 10 cytryn
 • dzień 3 i 10 – 15 cytryn
 • dzień 4 i 9 – 20 cytryn
 • dzień 5, 6, 7 i 8  – 25 cytryn
 • = w ciągu 12 dni zużywamy 200 cytryn

W zależności od dnia, który przypada w danym momencie, tyle powinno się wcisnąć cytryn do lemoniady. Obie kuracje z pewnością wpłyną pozytywnie na nasz organizm, ale jak można wywnioskować po drugim schemacie – wariant 12-dniowy da lepsze efekty zdrowotne.

Kiedy warto pokusić się o kurację dietą cytrynową?

Dieta cytrynowa polecana jest szczególnie w celu oczyszczenia organizmu. W rezultacie końcowym traci się również kilka kilogramów. Mówi się, że po 10 dniach jej trwania można być lżejszym nawet o 10 kg! Dodatkowo kuracja ta wspomaga leczenie kamicy nerkowej czy też osteoporozy. Na pewno na korzyść działa fakt, iż w tym przypadku nie trzeba stosować dodatkowo restrykcyjnych ograniczeń w jedzeniu. Przy jej stosowaniu można zmniejszyć porcje posiłków , jednakże nie jest to głównym założeniem diety z cytrynami w roli głównej.

Przy współpracy z Krakowianka Szkolenia Paznokci